Premie dla młodych rolników. Będzie więcej czasu na składanie wniosków

Do 16 października 2023 r. resort rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji - Premie dla młodych rolników Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

2023-09-19, 20:23

Premie dla młodych rolników. Będzie więcej czasu na składanie wniosków
Polska jest dużym graczem na europejskim rynku mleka i wyrobów nabiałowych.Foto: Shutterstock/Ground Picture

Kim jest młody rolnik?

Młody rolnik to pełnoletnia osoba fizyczna, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat), po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i która pracuje lub będzie pracowała w tym gospodarstwie.

Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym rozpoczyna się co do zasady z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych.

Czytaj również na i.pl: Trwa nabór o wsparcie dla organizacji i grup producentów wciąż trwa. Zrzeszeni rolnicy mogą liczyć na duże pieniądze. Oto zasady

Premia w dwóch ratach

Możliwe jest jednak określenie późniejszej daty rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej - m.in. w oparciu o czynności lub zdarzenia świadczące faktycznym o prowadzeniu działalności rolniczej.

Zobacz także w tvp info: Premier: Nie zostawiamy rolników samych z ich problemami 

Premia w wysokości 200 000 zł wypłacana będzie w dwóch ratach.

Dotyczyć ona będzie m.in.:

REKLAMA

  • rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

  • rozpoczęcia, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia, jako kierujący, działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 000 euro; powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna - 150 000 euro.

Kolejność przyznawania wsparcia uzależniona jest od liczby punktów zdobytych na etapie oceny wniosków.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie reostu rolnictwa.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej