more_horiz
Gospodarka

O inwestowaniu i wsparciu Ukrainy na Forum w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 10:00
Hasłem przewodnim Krynica Forum 2023 było: „Empowering the region” i to waśnie rosnącej roli regionów, w tym Europy środkowo-wschodniej, poświęcona była większość paneli eksperckich. Liczne dyskusje z udziałem ekspertów akademickich, przedstawicieli rządu i biznesu dotyczyły m.in. odbudowy Ukrainy i inwestowaniu na ukraińskim rynku. 
- Jakiekolwiek operacje w Ukrainie, nie tylko chodzi o inwestycje, ale i o prowadzenie działalności handlowej, usługowej, będą w przyszłości wymagały wsparcia ze strony państwa w postaci gwarancji  mówił Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A.
- Jakiekolwiek operacje w Ukrainie, nie tylko chodzi o inwestycje, ale i o prowadzenie działalności handlowej, usługowej, będą w przyszłości wymagały wsparcia ze strony państwa w postaci gwarancji” – mówił Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A.Foto: Mat. promocyjne Banku Pekao S.A.

Z uwagi na strategiczne sąsiedztwo oraz własne, historyczne doświadczenia z Rosją Polska może odegrać szczególną rolę w odbudowie Ukrainy. Podczas panelu dyskusyjnego: „Inwestowanie na Ukrainie. Czy potrzebny jest fundusz gwarancyjny dla potencjalnych inwestorów?” eksperci rozważali jak sprawić, by w dłuższej perspektywie Ukraina wzmacniała się gospodarczo oraz jak zachęcić biznes do inwestowania w Ukrainie.

- Jakiekolwiek operacje w Ukrainie, nie tylko chodzi o inwestycje, ale i o prowadzenie działalności handlowej, usługowej, będą w przyszłości wymagały wsparcia ze strony państwa w postaci gwarancji – mówił Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A.

- Środowisko międzynarodowe mówi o potężnej pomocy, która będzie skierowana do Ukrainy, żeby to państwo odbudować, również żeby przygotować do przyszłego członkostwa w UE i generalnie przyspieszyć proces transformacji. Mówimy tu w tej chwili o setkach miliardów dolarów czy euro, które będą napływały do Ukrainy, nie na przestrzeni paru lat, a dekad. To będą inwestycje, które całkowicie zmienią Ukrainę i uczestniczenie w tym potężnym programie na pewno dla polskich firm będzie szalenie ważne – dodał.  

W dyskusji udział wzięli również Jacek Piechota - Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Rafał Brzoska - założyciel, współwłaściciel i prezes zarządu Grupy Kapitałowej Integer.pl, do której należy marka InPost i Marcin Graczyk - Pełnomocnik Zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Przede wszystkim infrastruktura

Obecnie koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych szacowane są na ok. bilion dolarów i ciągle rosną. Odbudowa kraju i potencjał ukraińskiego rynku dla biznesu były tematem kolejnej dyskusji pt. „Kierunek: odbudowa. Jaką rolę odegrają Polska i polski biznes na Ukrainie?” Zdaniem Jarosława Fuchsa, wiceprezesa Banku Pekao S.A. gdyby polski biznes, przedsiębiorcy, rynek finansowy mogli mieć 10 proc. tego tortu, byłoby znakomicie. Potrzebna jest przede wszystkim odbudowa infrastruktury, ale także transformacja energetyczna.

– Polscy przedsiębiorcy byli tam od dawna. Byli, są i będą, choć część będzie musiała odbudować swoje inwestycje. Naszą rolą, rolą rynku finansowego będzie wspierać polski biznes i biznes ukraiński – mówił Jarosław Fuchs, wiceprezes Pekao.

Pozostali partnerzy w dyskusji reprezentowali biznes, transport, samorządy i stanowisko Ukrainy. W ocenie uczestników panelu podczas Krynica Forum, Polska i tak będzie odgrywać kluczową rolę w odbudowie Ukrainy, ze względu na swoje położenie geograficzne. Konieczna jest jednak nowoczesna i sprawna infrastruktura łącząca obydwa kraje.

Krynickie Forum, podobnie jak w ubiegłym roku, zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wśród gości honorowych znaleźli się Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, Premier Republiki Korei Han Duck – soo i były prezydent Słowenii Borut Pahor.


Artykuł sponsorowany / Bank Pekao S.A.