Strategiczne inwestycje PERN. Oddano do eksploatacji kolejne ogromne zbiorniki na paliwo
PERN zwiększa pojemności magazynowe. Dzięki rozbudowie infrastruktury spółka będzie mogła zmagazynować o ćwierć miliona metrów sześciennych paliw więcej niż do tej pory.
2023-10-12, 12:13
Do eksploatacji oddawane są właśnie nowe zbiorniki na olej napędowy. Powstały w czterech lokalizacjach Rejowcu, Dębogórzu, Nowej Wsi Wielkiej i Boronowie. Pracowało przy niej blisko 100 podwykonawców.
- Ta inwestycja kosztowała w sumie ponad 300 mln zł i dzięki niej łączna pojemność magazynowa na paliwa przekroczyła 2,4 mln m sześc. - powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podczas konferencji prasowej.
Inwestycja jest częścią strategii spółki realizowanej od kilku lat. W sumie PERN wybudował od 2016 roku do tej pory 28 nowych zbiorników na produkty naftowe, zwiększając zasoby magazynowe o ponad jedną trzecią.
"Kolejny bufor dla Polski"
Zdaniem pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej powiedziała, że oddane zbiorniki są kolejnym buforem i polisą dla Polski w czasach zawirowań geopolitycznych.
REKLAMA
Prezes PERN Mirosław Skowron powiedział, że od 2016 roku spółka wydała na megainwestycje rozwojowe wydał ponad 3 mld złotych. Wpisały się one w politykę zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
- Dębogórze to dziś prawdziwy hub paliwowy, dający nam bezpieczeństwo dostaw dla naszych klientów. W ubiegłym roku przeładowaliśmy 2,5 mln m. sześc. paliw, w tym roku już jest 2,8 mln m3 i idziemy na rekord w całym roku na poziomie 3 mln m. sześc. - powiedział prezes PERN Mirosław Skowron.
Szczegóły inwestycji
Jak podano inwestycje oznaczały duże zmiany dla logistyki naftowej PERN. W Boronowie powstały dwa zbiorniki, dzięki czemu potencjał bazy wzrósł o 44 proc. W bazie w Rejowcu powstały trzy nowe zbiorniki po 32 tys. m. sześc. Jednocześnie została tam zmodernizowana nawierzchnia torowa, dzięki czemu infrastruktura kolejowa jest teraz dostosowana do obsługi transportów kolejowych przy zwiększonym nacisku osi na szynę do 22,5 t/oś. Zmodernizowane zostały także wyspy nalewcze, zwiększyły się także możliwości dystrybucyjne oleju napędowego.
REKLAMA
W Dębogórzu dwa nowe zbiorniki zostały "wpięte" w istniejące rurociągi technologiczne. Dlatego wyzwaniem było pogodzenie włączenia tras nowych rurociągów do budowanych zbiorników, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości operacyjnej bazy, a przede wszystkim terminowego rozładunku tankowców.
Czytaj także tvp.info: Polski projekt nie podoba się Niemcom. PERN nie widzi powodu do obaw
W Nowej Wsi Wielkiej PERN wybudował zbiornik o pojemności 32 tys. m. sześc., wraz z rurociągiem, który umożliwił jednoczesne przejmowanie oleju napędowego z Płocka i wytłaczanie produktu do bazy w Rejowcu, co do tej pory było niemożliwe.
W tym roku w Nowej Wsi Wielkiej zrealizowano szereg dodatkowych inwestycji, takich jak: modernizacja pompowni przeciwpożarowej, wewnętrznych torowisk oraz wymiana zbiorników przeznaczonych do magazynowania biokomponentów i dodatków do paliw.
REKLAMA
Zobacz również w i.pl: Orlen i PERN otwarły nowy rurociąg. Ma to przyspieszyć dostawy paliwa na stacje benzynowe
PERN posiada bazy przeznaczone do magazynowania ropy naftowej, o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m. sześc. i do magazynowania paliw o pojemności 2,65 mln m. sześc.
Posłuchaj
Jest kluczową spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną w obszarze ropy naftowej i paliw. Zarządza siecią 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych.
- Bazy paliwowe pracują w "trybie standardowym". PERN: paliwa wydawane są na bieżąco
- Infrastruktura Naftoportu będzie serwisowana przez PERN. "To większe bezpieczeństwo technologiczne"
- Przegląd i remonty infrastruktury krytycznej PERN. Działania w interesie bezpieczeństwa energetycznego
IAR/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA