Rekompensaty z tytułu regulacji taryf. NBP szacuje je na 1,3 proc. PKB w 2023 roku

2023-11-10, 11:05

Rekompensaty z tytułu regulacji taryf. NBP szacuje je na 1,3 proc. PKB w 2023 roku
W Szwecji do weekendu ceny energii elektrycznej wzrosną o 50 procent. . Foto: Shutterstock/ jan von nebenan

Łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf gazu, węgla, energii wyniesie 1,3 proc. PKB w 2023, z czego 0,8 proc. PKB sfinansowana będzie przez producentów - podał NBP w listopadowej projekcji inflacji.

NBP podał, że w horyzoncie projekcji przyjęto, że w kolejnych latach wsparcie rządowe polegające na ograniczaniu wzrostu cen energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych będzie stopniowo zmniejszane, a w przypadku cen gazu obowiązywać będzie jedynie do końca br. w związku z wyraźnym spadkiem cen tego surowca.

"Według szacunków NBP, opartych na dokumentach i prognozach rządowych, łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf dotyczących gazu, węgla, energii cieplnej i elektrycznej wyniesie w bieżącym roku 1,3 proc. PKB. Jednocześnie duża część tej kwoty - 0,8 proc. PKB - będzie sfinansowana przez producentów prądu i wydobywców krajowego węgla i gazu ziemnego.

VAT na żywność

NBP pisze, że w ramach Tarczy Antyinflacyjnej rząd przedłużył na 2023 r. obowiązywanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz obniżył stawki VAT na wybrane artykuły rolnicze.

"Koszt tej obniżki podatków dla sektora finansów publicznych jest relatywnie mniejszy i wynosi 0,3 proc. PKB" - podał także NBP.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP powiedział, że w listopadowej projekcji NBP założono utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność.

- W projekcji założono brak zmian VAT-u na żywność. Jeśli stawka podatku VAT na podstawowe towary wzrośnie na początku roku o 5 proc., czego nie wiemy oczywiście i nie oceniamy prawdopodobieństwa takiej decyzji, to się parametry zmienią, ale może tak nie będzie - dodał Glapiński.

Dodał, że Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdyż pozostaje niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej. 

Według prezesa z obecnej projekcji wynika, że w listopadzie i grudniu spadek inflacji będzie niewielki. 

Listopadowa projekcja inflacyjna NBP zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 11,3-11,5 proc. w 2023 r. (wobec 11,1-12,7 proc. w projekcji z lipca 2023 r.), 3,2-6,2 proc. w 2024 r. (wobec 3,7-6,8 proc.), jak podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Czytaj także:

PAP Biznes/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej