Inflacja konsumencka ponownie spadła. Znamy wstępne dane GUS

2023-11-30, 10:12

Inflacja konsumencka ponownie spadła. Znamy wstępne dane GUS
Według ekspertów, inflacja bazowa niewiele obchodzi zwykłego obywatela, który idąc do sklepu cały czas widzi wzrost cen, mimo rzekomo łagodnej inflacji. Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja konsumencka w listopadzie tego roku, w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wyniosła 6,5 procent. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 procent.   

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w listopadzie o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,8 proc. mdm.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc. (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. (wskaźnik cen 100,7)" - czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,2 proc. rdr, nośników energii wzrosły o 7,9 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 5,7 proc., podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,8 proc. mdm, nośników energii spadły o 0,1 proc., a paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 8,8 proc.

W październiku - według danych GUS - inflacja wyniosła 6,6 proc.

Prognoza OECD

OECD w najnowszym raporcie podało, że inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się o połowę w tym roku, ale inflacja bazowa spada wolniej ze względu na silny rynek pracy.

"Uporczywa inflacja lub dodatkowe wydatki fiskalne stwarzają ryzyko wyższej inflacji, podczas gdy eskalacja wojny na Ukrainie może obniżyć wzrost" - oceniła OECD ryzyka dla projekcji NBP.

OECD spodziewa się 3,7-proc. inflacji CPI w 2025 roku, 4,7-proc. w 2024 r., zaś za cały 2023 rok widzi ją na poziomie 11,8 proc.

Czytaj także:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej