Obligacje rządowe. Rzecznik NBP: nie ma dziś dyskusji ws. ich przyspieszonej sprzedaży

Nie ma na dziś w Narodowym Banku Polskim dyskusji o przyspieszonej sprzedaży obligacji Skarbu Państwa - poinformował w mediach społecznościowych rzecznik banku centralnego.

2024-01-16, 13:32

Obligacje rządowe. Rzecznik NBP: nie ma dziś dyskusji ws. ich przyspieszonej sprzedaży
NBP nie potwierdza opinii członka RPP ws. sprzedaży obligacji covidowych. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

"Nie ma na dziś w Narodowym Banku Polskim żadnej dyskusji dotyczącej przyspieszonej sprzedaży obligacji Skarbu Państwa. Opinie członków Rady Polityki Pieniężnej są opiniami członków Rady, nie zaś Zarządu Banku, który ma decydujący głos w tej sprawie" - napisał na platformie X rzecznik NBP.

W weekend członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski powiedział, że gdyby pojawił się duży popyt, to NBP będzie musiał rozważyć skrócenie swojej pozycji w obligacjach covidowych i część tych papierów sprzedać na rynku, żeby ściągnąć nadwyżkę pieniądza. 

Według niego obligacje covidowe znajdujące się w dyspozycji NBP to 144 mld zł, a w tym roku zapadają papiery o wartości 9 mld zł.

Sprzedaż tych obligacji to zły pomysł

Z kolei członek RPP Ludwik Kotecki w rozmowie z Business Insider stwierdził, że "pomysł sprzedaży obligacji rządowych przez NBP, w sytuacji jednocyfrowej i spadającej inflacji, jest kompletnie niezrozumiały i niespójny z decyzjami RPP z września i października ubiegłego roku".

- Rada nie zdecydowała się na taki ruch nawet przy inflacji przekraczającej 18 proc., dlatego teraz byłoby to odebrane jako włączenie się RPP w polityczny atak i szantaż wobec nowego rządu, który właściwie stopniowo powinien wycofywać się z tarcz antyinflacyjnych: obecny poziom inflacji i prognozy NBP pozwalają już na takie działania. A Rada Polityki Pieniężnej powinna absolutnie pozostać apolityczna i nie angażować się w żadne konflikty prezesa NBP z kimkolwiek - powiedział także Kotecki.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów większa sprzedaż obligacji covidowych na rynku może utrudnić pozykiwanie finansowania przez budżet pństwa.  

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej