Miliony złotych z funduszy europejskich dla Lubelskiego. Na co zostaną przeznaczone?
Przedsiębiorcy, samorządy, szkoły z woj. lubelskiego będą mogły otrzymać w sumie 150 mln zł w formie pożyczek z programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. We wtorek w Lublinie zostały podpisane umowy w tej sprawie między BGK i podmiotami, które będą udzielały takiego wsparcia.
2024-01-24, 09:58
O podpisaniu umów z partnerami, którzy będą udzielać pożyczek z przeznaczeniem na instalacje OZE, poinformował w komunikacie prasowym Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem tych środków. Jak podano, chodzi łącznie o 150 mln zł. Ze środków skorzystają przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, TBS, instytucje kultury.
Pożyczki będą udzielane na preferencyjnych warunkach m.in. z oprocentowaniem od 1,9 do 3,5 proc. i z okresem spłaty sięgającym do 12 lat. Koszty utworzenia magazynów energii będą mogły być pokryte z bezzwrotnej dotacji.
Istotny krok dla firm
- Mam nadzieję, że przedsiębiorstwa, które skorzystają ze wsparcia, będą je postrzegały jako istotny krok w kierunku optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy, ale również jako realizację inwestycji sprzyjającej naszemu środowisku - podkreślił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, cytowany w komunikacie.
Zdaniem dyrektor departamentu instrumentów finansowych w BGK Anny Gajewskiej, inwestycje w odnawialne źródła energii są priorytetowe.
REKLAMA
- Korzyści z OZE są dzisiaj oczywiste, to czyste źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, wpływa też na wysokość rachunków za prąd czy ogrzewanie - zwróciła uwagę Gajewska.
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego realizowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA