Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

2024-02-07, 14:35

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
RPP w ubiegłym roku dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Foto: Flickr/NBP

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych NBP - poinformował Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej. Główna stopa, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.

"W dniach 6-7 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - poinformował w środę bank centralny.

NBP wskazał, że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc. Według informacji banku centralnego, stopa redyskontowa została utrzymana na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli nadal będzie wynosić 5,85 proc. w skali rocznej.

W czwartek 8 lutego o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zdaniem RPP

"W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie podwyższona dynamika nominalnych wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

RPP ocenia, że napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji.

Posłuchaj

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich prognozuje kiedy RPP zdecyduje o obniżce stóp procentowych, co będzie zależało od poziomu inflacji, wzrostu konsumpcji, dalszego zamrożenia cen energii i żywności (VAT) oraz polityki fiskalnej nowego rządu ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:06
+
Dodaj do playlisty

 

"W Polsce, zgodnie z wstępnym szacunkiem GUS, w 2023 r. dynamika PKB wyniosła 0,2%, co wskazuje, że w IV kw. 2023 r. roczne tempo wzrostu gospodarczego zwiększyło się, choć pozostało relatywnie niskie. Jednocześnie utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. było niższe niż na początku ubiegłego roku" - czytamy dalej.

Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie i dalsze jej decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - podtrzymał NBP.

"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - napisano także w komunikacie.

RPP w ubiegłym roku dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, we wrześniu o 0,75 pkt. bazowych, oraz w październiku o 0,25 pkt. proc. W efekcie stopy NBP spadły o 1 pkt. proc.

Czytaj także:

PR1/PAP/IAR/ISBnews/pr24.pl.Błażej Prośniewski/mk

Polecane

Wróć do strony głównej