PLL LOT uruchomił połączenie do Taszkentu. To element nowej strategii

2024-03-14, 10:00

PLL LOT uruchomił połączenie do Taszkentu. To element nowej strategii
Za cztery lata LOT chce mieć 110 samolotów – krótko, średnio i dalekodystansowych.Foto: Shutterstock/Markus Mainka

W sześć godzin z Warszawy do Taszkentu. Polskie Linie Lotnicze inaugurują w środę regularne połączenie ze stolicą Uzbekistanu. To drugie, obok Astany połączenie polskiego przewoźnika do Azji Środkowej. Połączenie może zainteresować polskich i europejskich turystów, dla których Taszkent będzie także bazą wypadową do zwiedzania innych części tego kraju.

Pierwszy rejsowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował w stolicy Uzbekistanu - Taszkencie. Rejs trwał niespełna sześć godzin. Na początku LOT będzie latał z Warszawy do Taszkentu trzy razy w tygodniu, od kwietnia będą to cztery rejsy.

Ekspert lotniczy Mariusz Piotrowski z portalu "Fly4Free" powiedział, że po wybuchu wojny w Ukrainie polski przewoźnik szukał nowych rynków:

Posłuchaj

Mariusz Piotrowski z portalu Fly4Free komentuje nowe połączenie IAR 0:16
+
Dodaj do playlisty

Ekspert podkreślił, że nowe połączenie ma duże szanse na sukces. Będzie z niego korzystać kilka grup pasażerów. Jedną z nich są turyści:

Posłuchaj

Mariusz Piotrowski z portalu Fly4Free mówi o znaczeniu nowego połączenia LOT dla Uzbekistanu IAR 0:27
+
Dodaj do playlisty

Niespełna dwa lata temu LOT uruchomił regularne rejdy do stolicy Azerbejdżanu - Baku - a w 2016 roku do stolicy Kazachstanu - Astany.

Pierwszy start w locie do Taszkentu

Pierwszy rejsowy samolot odleciał w środę wieczorem, po godzinie 23. W Taszkencie wylądował po sześciu godzinach lotu, o godzinie 9 czasu lokalnego. Podróż powrotna będzie trwała nieco dłużej, bo 6 godzin i 40 minut, a samoloty wystartują po godzinie 10 lokalnego czasu i dolecą do Warszawy o godzinie 13.05. Rejsy będą obsługiwane przez wąskokadłubowe samoloty typu Boeing 737 – MAX 8.

Przelot trwałby krócej, gdyby możliwa była realizacja najkrótszej trasy. Przebiega ona jednak nad Ukrainą i Rosją. Od ponad dwóch lat przestrzeń powietrzna Ukrainy jest zamknięta dla cywilnych samolotów, natomiast przestrzeń powietrzna nad Rosją jest niedostępna dla maszyn zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

Jest to drugie regularne połączenie PLL LOT do Azji Środkowej. Na początku 2016 roku polski przewoźnik uruchomił rejsy do stolicy Kazachstanu Astany. 

Dlaczego PLL LOT wybrał Taszkent?

Taszkent to jedna z największych metropolii Azji Środkowej. Zamieszkuje są 2,5 miliona osób. Dla turystów zainteresowanych tym regionem jest to przede wszystkim miastem tranzytowym. Stąd jest trzy godziny drogi pociągiem do Samarkandy  - jednego z najludniejszych miast Uzbekistanu. Dzięki swoim światowej klasy zabytkom jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dotychczas, żeby dostać się drogą lotniczą z UE do Uzbekistanu, konieczne były przesiadki. Polskie Linie Lotnicze LOT, to pierwszy przewoźnik zarejestrowany w Unii Europejskiej, który będzie latał do tego miasta. Wcześniej można się było dostać tam między innymi przez Stambuł.

Taszkent, to kierunek uwzględniony w nowej strategii PLL LOT, która została przedstawiona w październiku 2023 roku. W marcu w siatce połączeń zaplanowano trzy połączenia tygodniowo, od kwietnia pasażerowie będą mogli skorzystać z czterech połączeń.

Jak zapowiada polski przewoźnik, do 2028 roku w rozkładzie pojawi się 20 nowych połączeń. Planowany jest też rozwój floty. Za cztery lata LOT chce mieć 110 samolotów – krótko, średnio i dalekodystansowych.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, LOT musiał zawiesić dochodowe połączenia z Ukraińskimi miastami – Kijowem, Lwowem i Zaporożem. Przewoźnik zawiesił także rejsy na Białoruś i do Rosji. Jednocześnie zaczął szukać innych, dostępnych, średniodystansowych kierunków. W 2022 roku w siatce pojawiły się połączenia z Warszawy do Kairu.

Nowy kierunek: Baku

W czerwcu 2022 roku zainaugurowano regularne rejsy do stolicy Azerbejdżanu – Baku. W tym roku LOT uruchomi połączenia do stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu, przywróci też połączenia do Aten. Są to w dużej mierze typowo turystyczne destynacje, choć rejsy z Baku, czy Astany do Warszawy spełniają także rolę połączeń przesiadkowych. Pasażerowie mogą udać się w dalszą podróż do Stanów Zjednoczonych, czy Kanady.

W 2028 PLL LOT chce obsłużyć prawie 17 milionów pasażerów. W 2023 roku z połączeń LOT – u skorzystało ponad 10 milionów podróżnych.


PR24/Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Pszoniak/w hm/ SW

 

 


Polecane

Wróć do strony głównej