Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Nie zakazuje ona montażu i eksploatacji kotłów gazowych

Polska Organizacja Gazu Płynnego uważa, że nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania. 

2024-03-17, 12:01

Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Nie zakazuje ona montażu i eksploatacji kotłów gazowych
Systemy hybrydowe, składające się z kotła gazowego i innych źródeł OZE, będą mogły być nadal instalowane. Foto: Shutterstock/Thomas Oswald

Jak pisze w analizie przyjętej przez Parlament Europejski nowelizacji dyrektywy EPBD skupiająca podmioty z branży LPG organizacja (Polska Organizacja Gazu Płynnego), konsumenci nie będą zmuszeni do wymiany kotłów do ogrzewania.

W przypadku istniejących budynków, użytkownicy kotłów nie będą musieli wymieniać instalacji grzewczej, jeśli będzie ona pozwalała na wykorzystanie rosnącej domieszki biokomponentów, jak biometan czy biopropan. W świetle Dyrektywy EPBD będą one traktowane równorzędnie do innych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami odnawialnymi, jak np. pompy ciepła - zwraca uwagę organizacja.

Wycofanie kotłów na paliwa kopalne

Dyrektywa EPBD wzywa także państwa członkowskie do opracowania do 2040 r. planów wycofania z rynku samodzielnych kotłów na paliwa kopalne, przy czym - jak podkreśla organizacja w analizie - data ta nie ma charakteru wiążącego.

Organizacja wskazuje, że EPBD wyraźnie rozróżnia technologię kotłów grzewczych od paliw kopalnych, wzywając państwa członkowskie do wycofywania tych ostatnich i zastępowania ich paliwami odnawialnymi, takimi jak biometan czy biopropan. Pierwszym krokiem na tej drodze będzie wstrzymanie od 2025 r. dopłat finansowych do wymiany źródeł ciepła na samodzielne - to jest nieskojarzonych z innymi źródłami ciepła - kotły, zasilane wyłącznie paliwami kopalnymi.

REKLAMA

Nadal dozwolone będzie oferowanie zachęt finansowych dla systemów hybrydowych z istotnym udziałem odnawialnych źródeł energii, takich jak kombinacja kotła gazowego z kolektorem słonecznym lub z pompą ciepła.

Jak podkreśla POGP, przepisy te oznaczają np., że program "Czyste Powietrze" mógłby finansować kotły gazowe z zastrzeżeniem, że będą one pracować w skojarzeniu z OZE. Państwa członkowskie w procesie negocjacji jednoznacznie odrzuciły ze względów technicznych i finansowych postulat pełnej elektryfikacji ogrzewania budynków mieszkalnych - przypomina POGP.

Systemy hybrydowe mogą działać

Dyrektywa przewiduje też, że w budynkach bezemisyjnych - nowych i modernizowanych po 2030 r., nie będzie można wykorzystywać samodzielnych kotłów, zasilanych wyłącznie paliwami kopalnymi, w tym węglem, gazem ziemnym i LPG pochodzenia kopalnego.

Systemy hybrydowe, składające się z kotła gazowego i innych źródeł OZE, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, będą mogły być nadal instalowane. W budynkach zeroemisyjnych będzie też można instalować kotły zasilane paliwami odnawialnymi, bo będą one zgodnie z przepisami EPBD traktowane tak samo, jak odnawialne źródła energii zainstalowane lokalnie - podkreśla POGP.

REKLAMA

Czym Polacy ogrzewają domy? Czym Polacy ogrzewają domy?

Parlament Europejski poparł treść zmiany dyrektywy EPBD 12 marca. Po zatwierdzeniu go przez Radę Unii Europejskiej nowa Dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej