Czternastu młodych polskich naukowców rozpocznie staże w centrach ESA

2024-03-21, 16:39

Czternastu młodych polskich naukowców rozpocznie staże w centrach ESA
14 Polaków pojedzie na staże do ESA. Foto: Shutterstock/JPstock

Czternastu młodych polskich naukowców wkrótce rozpocznie staż w centrach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze staże zaczną się 1 kwietnia, a cały program będzie realizowany między innymi w Instytucie Badawczym ESTEK w Holandii, Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii, a także w głównej siedzibie agencji w Paryżu.

Aby otrzymać staż, absolwenci musieli wziąć udział w kilkuetapowej rekrutacji zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną. Do programu zgłosiło się 52 absolwentów różnych kierunków studiów z całej Polski. Z tego grona ostatecznie wybrano 14 osób. Dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbył się finał konkursu, w trakcie którego młodzi naukowcy otrzymali zaświadczenia o przyznaniu stażu.

Wkrótce staż w jednych z centrów Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii rozpocznie Zuzanna Paśko, która ukończyła studia medyczne we Wrocławiu. Jak mówi, dla lekarza jest w kosmosie bardzo dużo pracy. Zuzanna Paśko chce w przyszłości pracować przy przygotowywaniu i realizacji misji kosmicznych i zostać nie tylko astrolekarzem, ale również odkrywcą.

- To poznanie nas jako ludzi, tego jak się czujemy w kosmosie, jak się zachowuje nas organizm. To wszystko jest bardzo ekscytujące i człowiek trochę czuje się jak odkrywca - powiedziała Zuzanna Paśko.

Również w Holandii staż rozpocznie Kamil Serafin, który ukończył automatykę i robotykę na AGH w Krakowie. Jak podkreśla, staż w ESA będzie dla niego nie tylko szansą na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, ale także wielką naukową przygodą.

- Zdecydowanie daje to olbrzymią satysfakcję. Uczestniczenie w misjach kosmicznych to jest coś, o czym marzy każda osoba zaczynająca swoją przygodę w inżynierii - powiedział Kamil Serafin.

Polska potrzebuje ekspertów

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna w rozmowie z IAR zaznaczył, że program jest szansą nie tylko na rozpoczęcie międzynarodowej naukowej kariery, ale też przyniesie wymierne korzyści dla tworzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce.

- Potrzebujemy ekspertów na miejscu oraz ambasadorów polskiej nauki zagranicą, którzy nabiorą doświadczenia we współpracy z najlepszymi na świecie i najlepszymi w Europie. Potem będą się nim dzielić - podkreśla profesor Wrochna.

Posłuchaj

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna mówi o zdobyciu odpowiedniego doświadczenia przez stażystów (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Jest to pierwszy w historii program stażowy dla młodych polskich naukowców w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na początku przyszłego roku planowana jest kolejna tura programu, w której szansę na pracę w centrach ESA otrzyma kolejnych kilkunastu młodych Polaków.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl.mk

Polecane

Wróć do strony głównej