KE pracuje nad limitowaniem importu z Ukrainy. Będzie lista wrażliwych towarów

O mechanizmach redukujących import produktów rolnych z Ukrainy opowiadał w Sejmie komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa. Janusz Wojciechowski był gościem połączonego posiedzenia sejmowych komisji rolnictwa i do spraw Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania handlowe na linii Bruksela-Kijów mają obowiązywać za niecałe 2 miesiące. Trwa ostatni etap ich zatwierdzania.

2024-04-11, 16:50

KE pracuje nad limitowaniem importu z Ukrainy. Będzie lista wrażliwych towarów
Komisarz UE do spraw rolnictwa o limitowaniu importu z Ukrainy.Foto: Schutterstock/Gordongekoff

Aby ograniczyć wwóz towarów z Ukrainy, Unia przygotowała listę najbardziej wrażliwych towarów, które będą objęte limitowaniem. Chodzi o jaja, drób, cukier, kukurydzę, owies, kaszę i miód. Limity będą w tych wypadkach wyznaczane na podstawie skali importu od połowy 2021 do końca zeszłego roku.

Drugą metodą, która ma normować sytuację, jest zgłoszenie przez kraj członkowski destabilizacji w poszczególnym segmencie rolnictwa. Ewentualna interwencja będzie musiała uzyskać zgodę pozostałych krajów członkowskich. Tak ma być na przykład w przypadku malin - wyliczał.

Posłuchaj

Janusz Wojciechowski o imporcie malin z Ukrainy. Źródło: IAR 0:27
+
Dodaj do playlisty

Część krajów, w tym Polska, wnioskowały, by do listy artykułów objętych limitowaniem dopisać pszenicę. Import tego zboża z Ukrainy na nasz rynek znacząco wzrósł po wybuchu wojny na Ukrainie. Według Wojciechowskiego, pszenica i kukurydza to artykuły, które lepiej ograniczać poprzez zgłoszenia, a nie wpis na listę

Posłuchaj

Komisarz UE do spraw rolnictwa o limitowaniu importu z Ukrainy. Źródło: IAR 0:25
+
Dodaj do playlisty

Nowe przepisy dotyczące handlu Unii Europejskiej z Ukrainą wejdą w życie 6 czerwca.

REKLAMA

Handel z Ukrainą

KE przedstawiła projekt przedłużenia na kolejny rok umowy liberalizującej handel UE-Ukrainą do czerwca 2025 r. Podkreślił, że jego sprzeciw spowodował, że umowy nie przedłużono automatycznie, a po dyskusjach zostały do niej wprowadzone "istotne" klauzule, m.in. taka, która pozwala nawet jednemu państwu członkowskiemu domagać się wstrzymania eksportu jakichkolwiek produktów z Ukrainy, jeżeli jest on nadmierny.

Kolejna wskazana przez komisarza klauzula dotyczy produktów wrażliwych. Wojciechowski poinformował, że bardzo duży wzrost importu był widoczny w trzech produktach: mięsie drobiowym, jajach i w cukrze i tu zostały wprowadzone limity kwotowe. Dodał, że był spór dotyczący tego, w oparciu o jaki okres referencyjny powinny być one wyliczone, ostatecznie prawdopodobnie będzie to okres od czerwca 2021 r. do końca 2023 r.

Czytaj także:

PR24/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej