Rosyjska flota cieni na Bałtyku. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO"

Rosyjska flota cieni staje się coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa NATO na Bałtyku, alarmuje amerykański think tank Center for European Policy Analysis (CEPA).

2024-05-06, 14:53

Rosyjska flota cieni na Bałtyku. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO"
Rosyjska flota cieni nie tylko prowadzi standardową działalność handlową, ale również jest wyposażona w zaawansowany sprzęt komunikacyjny. Foto: Shutterstock/Pavel Kosolapov

Według analizy CEPA, flota cieni nie tylko prowadzi standardową działalność handlową, ale również jest wyposażona w zaawansowany sprzęt komunikacyjny, który w żaden sposób nie jest potrzebny zwykłym statkom handlowym, informuje portal Biznesalert.pl.

Rosyjskie statki handlowe mogą więc pełnić funkcje szpiegowskie. To stanowi dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu. Analityczka Elisabeth Braw z CEPA podkreśla, że rosyjska flota cieni operuje w sposób wyraźnie unikający sankcji nakładanych przez Zachód.

Coraz częstsze incydenty na Bałtyku

"W obliczu ograniczeń nałożonych na statki należące do państw zachodnich, Rosja zaczęła operować statkami, które są nieubezpieczone i nie posiadają pełnej dokumentacji.  Szczególnie niepokojące są doniesienia o coraz częstszych incydentach na wodach szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej, gdzie statki floty cieni nie tylko przemieszczają się, ale także dokonują niebezpiecznych transferów ropy ze statku na statek" - czytamy na portalu.

Prowokacyjny charakter obecności floty cieni na wodach bałtyckich jest nie do przecenienia. Analityczka zwraca uwagę na fakt, że wybrali obszar tuż za wodami terytorialnymi Szwecji, a to zdaniem Braw może być traktowane jako prowokacja wobec państw basenu Morza Bałtyckiego, a także jako próba wywołania niepokoju i destabilizacji w regionie.

REKLAMA

W związku z powyższym, CEPA apeluje o zwiększoną uwagę ze strony państw nadbałtyckich oraz o podjęcie konkretnych działań w celu przeciwdziałania działalności rosyjskiej floty cieni na Bałtyku. Wymaga to współpracy międzynarodowej i skoordynowanej reakcji, aby zapewnić bezpieczeństwo morskie i ochronę środowiska w regionie, podał także portal.

Czytaj także:

Biznesalert.pl/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej