Kolejne Abramsy jeszcze w tym roku? To najnowsza wersja

2024-05-22, 15:11

Kolejne Abramsy jeszcze w tym roku? To najnowsza wersja
Czołg Abrams. Foto: Shutterstock/Karolis Kavolelis

Dostawa kolejnej partii Abramsów do Polski możliwa jest jeszcze w tym roku. Mowa o czołgach w wersji M1A2 (SEP v.3). Polska kupiła ich 250 sztuk za blisko 20 miliardów złotych.

O postępie w pracach mówiła na antenie Radia Poznań prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, Elżbieta Wawrzynkiewicz.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu od czerwca zeszłego roku serwisują używane czołgi Abrams M1A1. Podstawowy serwis po transporcie morskim (deprocessing) przeszło do tej pory 69 sztuk. Część prac zakończono dwa miesiące przed terminem. Maszyny zostały przekazane do konkretnych jednostek Wojska Polskiego.

Rząd kupił w sumie 116 czołgów w starszej wersji. Dostawa pozostałych 47 spodziewana jest w poznańskich zakładach w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Pierwsza dostawa Abramsów

Na początku stycznia w Świnoujściu nastąpił rozładunek statku z USA. Była to trzecia transza czołgów M1A1 Abrams, zakupionych w styczniu ub. r., na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Realizowana dostawa obejmowała 29 czołgów oraz zapas materiałów eksploatacyjnych. 

Oprócz Abramsów w wersji M1A1 polski rząd w kwietniu 2022 roku zamówił 250 nowych Abramsów w jednej z najnowocześniejszych wersji M1A2 SEPv3.

Jak podawało wcześniej MON jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Posłuchaj

Prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, Elżbieta Wawrzynkiewicz mówi o dostawach czołgów Abrams (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk


Polecane

Wróć do strony głównej