Myślisz, że to kalmary, a jesz świńskie jelita. Tak podrabia się żywność
Konina może udawać wołowinę, sól drogowa - sól kuchenną, a na przykład świńskie jelita - kalmary. Najczęściej podrabiane są mięso, owoce morza i alkohol.
2024-05-31, 19:30
- W Polsce najgłośniejszą aferą było sprzedawanie soli drogowej jako soli kuchennej. Sól wypadowa mocno uderzyła w wizerunek polskiej żywności za granicą, szczególnie z upodobaniem podkreślali to Czesi - przypomniał Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, cytowany przez serwis.
Jak zwraca uwagę "Business Insider" jednym z największych problemów polskiego pszczelarstwa jest masowy proceder fałszowania miodu, np. syropem ryżowym sprowadzanym z Chin. Tanie chińskie miody niskiej jakości trafiają do handlu jako produkty spoza UE. Czasem są też mieszane z innymi miodami.
Problem globalny
Fałszerstw jest jednak znacznie więcej. Holenderscy handlarze z koniny robili wołowinę, a sieci handlowe już dawno temu alarmowały, że to, co trafia do nich jako kalmary, często zamiast z morza przyjechało z chlewni.
Włosi powołali nawet specjalne oddziały żandarmerii, która kontroluje, czy włoskie specjały jak oliwa z oliwek lub sery np. permigiano reggiano i grana padano na pewno są tym, co głosi etykieta.
REKLAMA
Poważne straty dla biznesu
Według szacunków Światowej Organizacji Handlu (WTO) fałszywe, niespełniające norm, przemycane i nielegalne produkty rolno-spożywcze kosztują przemysł spożywczy na świecie szacunkowo 30–50 mld dolarów rocznie.
Według raportu WTO produkty najbardziej narażone na oszustwa związane z żywnością (według wartości globalnego handlu w 2021 r. w mld dol.) to: mięso (168 mld dol.), owoce morza (160), napoje alkoholowe (98), kawa (42), mleko (31), soki owocowe i warzywne (15), przyprawy (13), oliwa z oliwek (9) i miód (3), podaje portal.
- Można jeść sól drogową? Śledztwo prokuratury
- Sprzedawała podróbki znanych marek warte ponad milion złotych. 48-latka zatrzymana przez policję
- Podrabiane produkty wciąż zalewają rynek. Straty gospodarki wynoszą ponad 80 mld zł rocznie
businessinsider.com.pl/rp.pl/PR24.pl
REKLAMA
REKLAMA