Inflacja od lipca zacznie rosnąć. To efekt wzrostu cen energii i żywności

- Do końca tego roku możemy się spodziewać inflacji na poziomie powyżej 4 procent, a na początku 2025 roku, nawet powyżej 5 procent. Wiele powiedzą dane GUS za lipiec - powiedział dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 

2024-07-15, 17:00

Inflacja od lipca zacznie rosnąć. To efekt wzrostu cen energii i żywności
zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Tero Vesalainen

Gość audycji podkreślił, że fakt, że inflacja bazowa (bez cen energii i żywności ) maleje jest jedynym pozytywnym sygnałem, bo jest w trendzie spadkowym (3,7 proc rok do roku, poprzednio była na poziomie 3,8).

Wzrost VAT na żywność od kwietnia miał wyraźnie opóźnione działanie na inflację, głównie z powodu wojny cenowej sieci handlowych. Stąd ten poziom 2,6 procent w czerwcu (licząc rok do roku) jest relatywnie niska.


Posłuchaj

dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska mówił o inflacji w czerwcu według danych GUS i prognozował jaka będzie do końca roku ( Ekspres Gospodarczy Błażej Prośniewski PR1) 5:56
+
Dodaj do playlisty

 

Ale ten efekt walki dyskontów powoli przestał działać, w przypadku cen żywności, tym bardziej że widać jak obecnie zdrożały owoce i warzywa. Głównie z powodu przymrozków, gradobicia, chłodnej wiosny. Tak czy inaczej widać, że od lipca wyraźnie wrośnie inflacja i jej poziom od nowego roku, będzie zależał od regulowanych cen nośników energii.

REKLAMA

Dodatkowym, negatywnym czynnikiem jest globalny wzrost cen żywności. A to oddala poziom inflacji od celu NBP (inflacja na poziomie 2,5 proc licząc rok do roku, przy odchyleniu + i - 1 pkt. proc ).

Na poziom inflacji negatywny wpływ mają spore wzrosty ceny usług, które bardziej zależą od presji płacowej, niż notowania polskiego złotego wobec obcych walut.

Najbardziej widać wzrost cen w usługach turystycznych i gastronomii ( wzrost o + 7,7 proc. rok do roku).

Trochę lepiej to wygląda w przypadku zdrowia (+ 2,8 proc.) kultury i rekreacji ( +3,8 proc.) i edukacji (+ 9 proc.). Ale w opinii eksperta, z obecnym poziomem inflacji pożegnamy się co najmniej 12 miesięcy.

REKLAMA

Dlatego w kolejnych kwartałach można spodziewać się powolnego spadku wzrostów wynagrodzeń, co pomoże w walce z inflacją.

PR24/sw

* * *

Audycja: Ekspres Gospodarczy

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska,

REKLAMA

Data emisji: 15 07 2024

Godzina emisji: 16:36


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej