Czy odpalenie CDS-ów spowoduje załamanie na rynku?
Trzeba podjąć decyzję, czy rynek kapitałowy uzna Grecję za oficjalnego bankruta. Gra toczy się o miliardy euro.
2012-03-01, 10:52
Posłuchaj
Sztuczne podtrzymywanie Grecji przy życiu musi się kiedyś skończyć, przynajmniej dla posiadaczy obligacji tego państwa. Oni chcą pieniędzy.
- Wielu nabywców greckich obligacji wykupiło tzw. CDS-y na te papiery. Jest to zabezpieczenie, lub też ubezpieczenie, przed niewywiązaniem się emitenta ze swoich zobowiązań – mówi Marek Wołos z TMS Brokers.
W praktyce posiadacz obligacji, której emitent nie jest w stanie jej wykupić, w tym przypadku rząd Grecji, zwraca się do instytucji, która sprzedała mu CDS-a, żeby odzyskać swoje pieniądze.
Tą formą zabezpieczenia zajmują się duże międzynarodowe instytucje finansowe.
REKLAMA
Dziś około 12 naszego czasu zapadnie decyzja czy CDS-y na greckie papiery zostaną odpalone. To może wywołać kolejną lawinę zdarzeń na rynku.
Więcej o tym wszystkim, co w związku z kryzysem może dotyczyć każdego z nas, dowiedzieć się można w serwisie "Stop kryzysowi".
REKLAMA