Bielecki: powstanie unia bankowa
Unia bankowa powstanie, ponieważ determinacja państw i strefy euro jest bardzo duża - powiedział przewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.
2013-06-25, 08:31
Sopocie rozpoczął się III Europejskiego Kongresu Finansowego. Jan Krzysztof Bielecki uważa, że wiele państw, które mają problemy wie, że po powstaniu unii w ten sposób uzyskają dostęp do możliwości dokapitalizowania swoich banków już poprzez nową instytucję a nie bezpośrednio ze swojego budżet. - Krótko mówiąc: zamiast wyjąć pieniądze z kieszeni swoich podatników, sięgną do bardziej anonimowego podatnika europejskiego, wśród których największym są Niemcy - dodał.
Wyjaśnił, że unia bankowa jest instytucją, która ma spełniać i funkcje nadzorcze i w razie czego pomagać w czasie kryzysu. - Jest to uwspólnotowienie problemów, nadzoru i ewentualnie naprawy - powiedział.
Uznał, że powstanie unii bankowej dla strefy euro jest potrzebne.
Wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski ujawnił podczas sopockiego kongresu, że ma poważne obawy o to, czy uda się stworzyć unię bankową z silnym mechanizmem upadłościowym i gwarancjami depozytów.
Powiedział, że trzema najważniejszymi elementami unii bankowej są: jednolity nadzór bankowy, tzw. mechanizm resolution, czyli mechanizm uporządkowanej upadłości bankowej i system gwarancji depozytów. Zwrócił uwagę, że jednolity nadzór bankowy jest już ustalony, a Polska jest zadowolona z osiągniętego kompromisu.
Wicepremier ma obawy, że mechanizm dotyczący kwestii uporządkowanej upadłości, który nie jest jeszcze uzgodniony, będzie słaby, niewystarczający, aby pomóc Europie, szczególnie południowej. Jak powiedział, na pewno nie będzie szybkiego wzrostu w północnej Europie, jeśli będzie się przedłużała recesja w Europie południowej. - W ciągu czterech lat ten mechanizm powinien objąć wszystkie banki - dodał.
REKLAMA