Chevron może stracić koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce
Już ponad miesiąc trwa protest w Żurawlowie na Zamojszczyźnie przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporację Chevron. Protestujący są blisko sukcesu.
2013-07-02, 14:38
Posłuchaj
Wniosek o delegalizację koncesji Chevrona złożony został do Ministerstwa Środowiska przez mieszkańców i mieszkanek wsi Żurawlów.
Środowisko może mocno ucierpieć
We wniosku, podpisanym przez sołtysów czterech wsi, mieszkanki i mieszkańcy zwracają uwagę na szereg niebezpieczeństw dla środowiska naturalnego oraz naruszeń praw i umów międzynarodowych.
Zobacz jaki wpływ na środowisko mają poszukiwania gazu łupkowego:
REKLAMA
W najbliższych dniach podobne wnioski zamierzają złożyć także inne organizacje zajmujące się monitoringiem prac prowadzonych przez firmy poszukujące gazu łupkowego.
Polska złamała prawo?
Pod znakiem zapytania dalsze działania Chevronu stawia także wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
O sprawie pisze Gazeta Wyborcza. Polska uchybiła zobowiązaniom wobec UE, przyznając bez stosowania otwartej procedury przetargowej koncesje na eksploatację złóż gazu i ropy naftowej.
Wyrok może mieć duży wpływ na przygotowywany obecnie projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Chodzi o projektowanie przez rząd przepisów, które mają gwarantować dotychczasowym posiadaczom koncesji poszukiwawczych prawa do uzyskania koncesji wydobywczej bez przeprowadzania przetargu. W świetle wyroku przepisy te mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym.
REKLAMA
Protest trwa
Od początku czerwca ponad 150 rolników blokuje teren na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego.
Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko. Caly czas napływają głosy poparcia z całego świata. Mamy świadomość, że nasz protest to nie tylko walka o nasze domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją: jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.
- Od początku protestu pracownicy i podwykonawcy firmy Chevron wielokrotnie próbowali nas skłócić, grozili nam i prowokowali. Mamy poważne sygnały, że Chevron za pomocą kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna, wywiera ogromny nacisk na lokalną władzę, aby konflikt rozwiązać siłowo – mówią protestujący.
Occupy Chevron Żurawlów, IAR, ab
REKLAMA
REKLAMA