Od piątku rząd chce konsultować zmiany w OFE. Tyle, że nie ma z kim
Jak zapowiedział Donald Tusk, rząd w czwartek kończy prace nad reformą OFE i od piątku rozpoczyna konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak sprawdziliśmy może mieć z tym jednak duży problem – nie bardzo wiadomo z kim ma i o czym rozmawiać. Komisja Trójstronna nie działa a projekt zmian w OFE krytykowany jest przez bardzo wiele środowisk.
2013-10-10, 09:10
Posłuchaj
W opinii Małgorzaty Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych rząd powinien zaprosić do konsultacji jak najszerszą reprezentację wszystkich stron zainteresowanych przyszłością OFE, w tym przedstawicieli samych PTE, a przede wszystkim członków Trójstronnej Komisji d.s. Społeczno-gospodarczych.
REKLAMA
Aktualnie ze strony związkowej członkami Komisji są: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków zawodowych, a ze strony pracodawców: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club)
Tusk prześle projekt...
REKLAMA
„Konkretnie w czwartek wieczorem gotowy dokument z projektem rządowym zostanie przesłany do konsultacji. Potrwają one ustawowy miesiąc. Zbierzemy wszystkie formalnie już sformułowane uwagi" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk.
...ale do kogo?
Tymczasem trudno dziś sobie jednak wyobrazić szeroki zakres konsultacji społecznych nad rządowym projektem zmian w OFE zwłaszcza w ramach przewidzianej do takich celów Komisji Trójstronnej w sytuacji gdy ta Komisja od czerwca nie funkcjonuje.
Solidarność nie zamierza rozmawiać na temat OFE w Komisji Trójstronnej
REKLAMA
W dodatku nie zanosi się także na zmianę tego stanu zawieszenia, bo jak podkreśla Marek Lewandowski rzecznik prasowy NSZZ Solidarność, dopóki warunki związku nie zostaną spełnione, to na Komisji Trójstronnej ani o OFE ani na żaden inny temat związkowcy rozmawiać nie będą, natomiast pójdą jutro na spotkanie z byłymi przewodniczącymi Komisji Trójstronnej w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.
Bez związkowców konsultacje w Komisji Trójstronnej się nie odbędą
Problem w tym że, jako warunek reaktywacji Komisji Trójstronnej d.s społeczno-gospodarczych związkowcy stawiają chwilami wręcz absurdalne żądania - tak je przynajmniej ocenia ekspert BCC Wojciech Warski wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej. Do takich żądań należy między innymi odwołanie przewodniczącego KT ministra Władysława Kosiniak-Kamysza czy ustawy o elastycznym czasie pracy, co nawet nie leży w mocy rządu.
Komisja Trójstronna w roli paprotki, którą trzeba od czasu do czasu podlać
REKLAMA
Choć w stanowisku związków zawodowych w sprawie Komisji Trójstronnej nierzadko sprowadzającym się do stwierdzenia : " nie, bo nie" , można się zdaniem Wojciecha Warskiego, doszukać więcej marketingu politycznego niż konkretnych argumentów, to jednak trudno nie przyznać związkowcom, że momentami byli też wyrazicielami poglądów także innych, poza stroną rządową uczestników Komisji, że : " rząd w niektórych tematach zachowuje się w sposób niewłaściwy, żeby nie powiedzieć arogancki , dyskusję na niektóre tematy pomija, traktuje Komisje Trójstronną, jako taką paprotkę, która trzeba od czasu do czasu podlać, żeby istniała "
Pięć tygodni na konsultacje w sprawie zmian w OFE
Według zapowiedzi premiera Donalda Tuska projekt zmian w OFE, powinien po konsultacjach za mniej więcej pięć tygodni trafić do Sejmu.
Szef rządu zapewnia, że ten projekt nie różni się zbytnio od wcześniejszych zapowiedzi premiera z początku września .Zakłada on, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.
REKLAMA
Premier Tusk zapowiedział też, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE.
Z kolei Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że "Będzie okres trzech miesięcy na powiadomienie ZUS, że się chce pozostać w konkretnym OFE. To będzie pierwszy moment, kiedy będzie można taką decyzję podjąć. Później będą takie +okienka+, kiedy będzie można taką decyzję podjąć i będzie można poinformować ZUS, że się chce przejść z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS .
Pierwszego "okienka", w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji zapowiedział Jacek Rostowski.
Ciekawe natomiast, co rząd zamierza zrobić, żeby konsultacje społeczne nad projektem zmian w systemie emerytalnym nie okazały się fikcją, bo odpowiedzi na pytanie z kim zamierza się w sprawie OFE konsultować, z którym zwróciliśmy się do biura prasowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory nie otrzymaliśmy.
REKLAMA
Halina Lichocka
Według serwisu: administracja.ngo.pl :
Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia tych planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji.
REKLAMA
Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji itp. od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio, skutki proponowanych przez administrację działań.
REKLAMA
Etapy procesu konsultacji społecznych:
REKLAMA
informowanie o zamierzenia/planach,
prezentacja poglądów na sposoby rozwiązania problemu,
REKLAMA
wymiana opinii,
znajdowanie rozwiązań,
REKLAMA
informowanie o finalnej decyzji.
REKLAMA
Podstawą do przeprowadzenia konsultacji społecznych w rządzie są przepisy ustaw o:
REKLAMA
działach administracji rządowej z 4 września 1997 roku
Radzie Ministrów z 8 sierpnia 1996 roku
REKLAMA
związkach zawodowych z 23 maja 1991 roku
organizacjach pracodawców z 23 maja 1991 roku
REKLAMA
REKLAMA