Analitycy o debiucie Energi: debiut będzie na plusie

2013-11-18, 21:21

Analitycy o debiucie Energi: debiut będzie na plusie
Siedziba Grupy Energa. Foto: materiały prasowe, Energa

Inwestorzy indywidualni zarobią na wejściu firmy Energa na warszawską giełdę w granicach 10 proc. Jeśli nie będą się spieszyć ze sprzedażą akcji i postanowią poczekać – mogą liczyć na wysokie dywidendy.



Tak w każdym razie przewidują eksperci, którzy spodziewają się udanego debiutu gdańskiej spółki energetycznej.

Nie tylko szybki zysk

- .Jeśli chodzi o perspektywę debiutu czyli tych najbliższych kilkunastu dni po złożeniu zapisu to można liczyć na jakieś 10 proc. przebicie – mówi Roman Przasycki, ekspert Open Finance.

Jednak nie tylko o szybki zysk może w tym wypadku chodzić. - Istotne będą też korzyści długofalowe, bo firma ogłosiła swoją politykę dywidendową, czyli, że na dywidendy będzie przeznaczała 92 proc. zysku netto każdego roku – dodaje.

Ta polityka na pewno będzie sprzyjała atrakcyjności długoterminowego inwestowania. -  Dywidendy są łakomym kąskiem w przypadku spółek giełdowych – zaznacza ekspert Open Finance. .

W opinii znawców rynku giełdowego wpływ na zainteresowanie ofertą Energi będzie miał też niedawny bardzo udany start akcji PKP Cargo.- Teraz też inwestorzy indywidualni na pewno będą chcieli skorzystać z okazji – podsumowuje Roman Przasyski z Open Finance.

Przede wszystkim  dystrybucja

Tym bardziej, że sama firma jest przekonana o swojej rynkowej atrakcyjności i potrafi dzielić się tym optymizmem. A przecież generalnie spółki z branży energetycznej zbyt dobrych rezultatów na giełdzie nie osiągają.

- Jesteśmy odmienni niż inne firmy energetyczne, nasz główny biznes to dystrybucja energii, która jest przewidywalna, stabilna i daje bardzo atrakcyjne dochody – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa. Prezes wskazuje też inny atut firmy.  – Mamy też duży udział  energetyki odnawialnej, zdecydowanie  większy niż kto inny w Polsce – mówi.

20 mld. inwestycji

Energa do 2021 zamierza zainwestować około 20 mld. zł. - Bardzo konsekwentnie trzymamy się takiej zasady, ze inwestujemy tylko wtedy, gdy jesteśmy przekonani o rentowności danej inwestycji, nie podejmujemy działań, które  oceniamy jako nieefektywne ekonomicznie – komentuje decyzje prezes Bieliński.

Co do  czterech piątych wydatków firma jest zdeterminowana, pozostała część to inwestycje fakultatywne. -  W tych 15-16 mld. dominują inwestycje w sieci energetyczne i w tym wypadku jest gwarantowana odpowiednia stopa zwrotu dzięki dobrym regulacjom w Polsce – mówi Bieliński - Plus trochę inwestycji w energetykę odnawialną - dodaje.

Jego zdaniem takie decyzje  na pewno wzmocnia całą Grupę Energa.

A jak zachowają się  inwestorzy instytucjonalni?

- Na pewno krajowe instytucje finansowe  też skorzystają z okazji. Kaźdy fundusz inwestycyjny czy emerytalny będzie chciał akcje tej firmy mieć w swoim portfelu - przewiduje Roman Przasyski z  Open Finance.

Inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje spółki energetycznej Energa od wtorku do 2 grudnia. Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się od 4 do 6 grudnia. Maksymalna cena akcji została ustalona na 20 złotych. Spółka może wejść na Giełdę Papierów Wartościowych około 11 grudnia

Gra

Polecane

Wróć do strony głównej