more_horiz
Gospodarka

Prąd z atomu? PFR zgłasza gotowość współfinansowania budowy elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:35
Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy współfinansować budowę elektrowni jądrowej, jeśli zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu inwestycji - poinformował prezes PFR Paweł Borys.
Audio
  • Polski Fundusz Rozwoju jest zainteresowany współfinansowaniem budowy elektrowni atomowej w Polsce. Prezes Funduszu Paweł Borys powiedział, że byłaby to jedna z największych inwestycji w historii Polski.
  • Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej w Polsce, ale powinna zapaść w niedługim czasie.
Nadal nie ma rozstrzygnięcia w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej.
Nadal nie ma rozstrzygnięcia w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej.Foto: PIXABAY

"Rząd polski i ewentualnie spółki są przed finalnymi rozmowami. Jeśli zostałyby podjęte decyzje pozytywne i Polska budowałaby bloki jądrowe, to tak, PFR po to został powołany, by tego typu ważne, wielkie inwestycje, o bardzo długim horyzoncie zwrotu inwestycji współfinansować” - powiedział na konferencji Paweł Borys.

Otwarty temat

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, pytany przez dziennikarzy, jakie jeszcze podmioty mogą się ewentualnie zaangażować finansowo w projekt jądrowy, odpowiedział: "Temat jest otwarty, każdy, kto ma środki finansowe jest mile widziany. Deklaracja PFR mnie cieszy".

Czy elektrownia powstanie?

Minister powtórzył podczas konferencji prasowej, że nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie uruchomienia projektu jądrowego, ale decyzja powinna zapaść w niedługim czasie. "Szukamy rozwiązania, by zbudować trzy bloki w okolicach 2040-45 roku. Jest to w Polsce możliwe" - powiedział.

Tauron też dołoży do atomówki?

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk, pytany o zaangażowanie grupy w ten projekt, przypomniał, że Tauron ma 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ1. "Przed nami są poważne rozstrzygnięcia. Będziemy reagować elastycznie, zgodnie z polityką energetyczną państwa i w interesie akcjonariuszy".

IAR/PAP, ak, NRG