more_horiz
Gospodarka

Użytkowanie wieczyste lepiej opłacić. Pieniędzy nie stracimy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:30
Do 31 marca czekający jeszcze na zaświadczenie o przekształceniu użytkownicy wieczyści powinni zapłacić coroczną opłatę za użytkowanie. W ten sposób nie narażą się na kary ze strony gminy - przypomina wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.
Audio
  • O wątpliwościach związanych z tzw. ustawą przekształceniową - była mowa w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Marcina Jagiełowicza.
Zdjęcie  ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Ustawa przekształceniowa dotyczy też działek zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie obejmie jednak firmy prowadzone w mieszkaniach. Jak w każdym przypadku będzie polegało na spłacie 20 procent wartości nieruchomości rozłożonych na 20 rat.

Co w przypadku firm?


Jeśli chodzi o firmy - pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd, jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna.

- Do 31 marca przedsiębiorcy powinni złożyć oświadczenie by uniknąć potężnych kosztów - mówił w radiowej Jedynce Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Ustawa przewidziała wysokie bonifikaty, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na spłatę wszystkich rat w pierwszym roku obowiązywania ustawy. Z bonifikaty nie skorzystają jednak przedsiębiorcy - dodał Konrad Płochocki.

Część gruntów bez statusu

Aby otrzymać najwyższą bonifikatę trzeba przekształcić się jeszcze w tym roku. Tymczasem samorządy zgłaszają, że mogą mieć problem z wydaniem wszystkich zaświadczeń w 2019 roku. Ministerstwo uspokaja, że w takich sytuacjach nikt nie zostanie skrzywdzony.

Wyzwaniem są też spółdzielnie, których działki nie mają uregulowanego statusu. Może być ich nawet 100 tysięcy. Problem dotyczy głównie Warszawy.

- Szukamy rozwiązania - powiedział Artur Soboń.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG