Rząd zajmie się 500 Plus dla niepełnosprawnych. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie?

2019-07-09, 11:16

Rząd zajmie się 500 Plus dla niepełnosprawnych. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie?
21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego.Foto: shutterstock.com

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem, wprowadzającym 500-złotowy dodatek dla osób niepełnosprawnych. Jeśli ministrowie go zaakceptują, to ustawa wejdzie w życie po wakacjach.

Władze chcą, by Sejm zajął się projektem na najbliższym posiedzeniu, 17-19 lipca. Ustawa miałaby wejść w życie 1 września.

Kto uzyska prawo do świadczenia?

W myśl projektu, dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie będzie przysługiwać osobom niepełnosprawnym, które są niesamodzielne i które mają prawo do emerytury, renty, zasiłku lub renty socjalnej. W szczególności wsparcie ma być kierowane do osób, którym dotychczasowe świadczenia nie pozwalają na pełną realizację potrzeb oraz tych, którym niepełnosprawność (np. ruchowa) znacząco utrudnia życie.

Łączna kwota świadczeń nie będzie mogła przekroczyć 1600 zł.

Jak finansowany będzie nowy dodatek?

Według deklaracji władz, dodatek będzie z jednej strony finansowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Niepełnosprawnych, który jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Zasadniczym źródłem finansowania tego funduszu jest danina solidarnościowa płacona przez osoby, których dochody w danym roku podatkowym przekraczają milion złotych. Wysokość daniny wynosi 4 procent nadwyżki tej kwoty. Najbogatsi podatnicy zapłacą tę daninę po raz pierwszy w 2020 roku od dochodów uzyskanych w tym roku.

Drugim źródłem finansowania, według deklaracji wiceministra rodziny Stanisława Szweda, będzie budżet państwa.

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej