more_horiz
Gospodarka

Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:15
Mniejsze firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią - w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego - mogą liczyć na pożyczki, których budżet zwiększono z 400 do 550 milionów złotych.
Audio
  • Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi o pieniądzach przeznaczonych na pożyczki płynnościowe dla firm. (IAR)
  • Dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK Paweł Chorąży mówi o środkach przeznaczonych na pożyczki płynnościowe dla firm. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że pożyczki te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

1200_ręce_biznes_shutterstock.jpg
Tarcza finansowa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z państwowej pomocy

Są one nieoprocentowane, a udzielają ich instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za wdrażanie tego rozwiązania.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że w razie potrzeby pula tych pieniędzy może być zwiększona.

Maksymalna wysokość pożyczki to 15 milionów złotych. - Jest ona połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania, więc przedsiębiorca spłaca sam kapitał.

>>> CZYTAJ TAKŻE Więcej pieniędzy na pomoc dla firm. BGK i resort funduszy zwiększają budżet programu

Inne udogodnienia to półroczna karencja w spłacie, możliwe 2-miesięczne wakacje kredytowe, brak wymogu wkładu własnego i 6-letni okres spłaty - dodała minister.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Prawie 100 mln euro dotacji dla mikro-, małych i średnich firm na innowacje

Wyjaśniła, że pieniądze te można przeznaczyć na przykład na pensje, raty leasingowe, opłaty za towar i paliwo. Wsparcie to można łączyć z innymi rozwiązaniami z tarczy antykryzysowej.

IAR, PR24, akg