more_horiz
Gospodarka

Prawo jazdy zostanie w domu. Wkrótce ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:40
Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas podróży po Polsce – tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do komisji infrastruktury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

– Prawo jazdy zostaje w domu, nie będzie obowiązku posiadania go przy sobie, kierując samochodem i okazywania w trakcie kontroli drogowej. Będzie to zawarte w systemie elektronicznym i w razie kontroli będzie można odszukać, czy osoba kierująca pojazdem posiada uprawnienia - powiedział przedstawiając nowelizację przepisów wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Likwidacja obowiązków i opłat

Wiceszef resortu dodał, że przygotowane zmiany przyczynią się do likwidacji pewnych obowiązków administracyjnych i do likwidacji niektórych opłat ponoszonych przez właścicieli samochodów.

drogówka-1_Kow.jpg
Jazda bez prawa jazdy? W Sejmie projekt ustawy znoszącej obowiązek noszenia dokumentu

– Likwidujemy obowiązek posiadania karty pojazdu, likwidujemy obowiązek posiadania nalepki z numerem rejestracyjnym, przyklejanej na przedniej szybie pojazdu. Pozwalamy na to, aby stare tablice rejestracyjne mogły być przypisane do kolejnego właściciela pojazdu – powiedział Weber.

Dodał też, że po zmianach przepisów, właściciel pojazdu zmieniając miejsce zamieszkania na terytorium Polski nie będzie musiał przedstawiać dowodu własności pojazdu przerejestrowując samochód u innego starosty. Wystarczy wtedy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi i nie będzie potrzeby dostarczania do urzędu umowy kupna pojazdu.

kobieta kierowca 1200.jpg
Prawo jazdy w telefonie jeszcze przed wakacjami?

Oszczędności to blisko 100 zł

Rafał Weber powiedział także, iż dowód rejestracyjny bez miejsca na stemple dotyczące ważności przeglądów będzie mógł pozostać nadal w obrocie. Według wiceministra oszczędności finansowe dzięki nowym rozwiązaniom to blisko 100 zł, które pozostaną w kieszeni Polaków kupujących samochody.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS