more_horiz
Gospodarka

Rusza rejestr firm przystępujących do programu "Polski Bon Turystyczny". Poznaj szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 16:24
W sobotę zaczyna się rejestracja przedsiębiorców zainteresowanych przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny. Lista zarejestrowanych podmiotów turystycznych będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak podał ZUS - tylko w ciągu czterech pierwszych godzin konsultanci odebrali ponad 1 tys. telefonów pod numer 22 11 22 111.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sunny studio/shutterstock.com

Jak informowało w tym tygodniu Ministerstwa Rozwoju, od 25 lipca firmy będą mogły rejestrować się za pośrednictwem platformy PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych.

Lista będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych.

shutterstock pies wakacje para szczęście 1200.jpg
Bon turystyczny coraz bliżej. Zobacz, jak będzie działał nowy system

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.


Posłuchaj
00:17 10540388_3.mp3 Od soboty 25 lipca rusza rejestr firm chcących przystąpić do programu "Polski Bon Turystyczny". Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. (IAR)

Na PUE ZUS przedsiębiorca turystyczny będzie mógł zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Prezydencka ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę, 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.


Posłuchaj
00:27 10540388_1.mp3 Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk o "Polskim Bonie Turystycznym". (IAR)

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

urlop 1200x660.jpg
"To sposób na pobudzenie gospodarki, ale też inwestycja w dzieci". Eksperci o bonie turystycznym

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

IAR/PAP, PR24, akg