more_horiz
Gospodarka

Prezes Fundacji Czyste Powietrze: kupno auta elektrycznego to inwestycja w poprawę jakości powietrza naszej miejscowości

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 17:00
- Liczba aut elektrycznych szybko rośnie i według niektórych prognoz przybędzie ich nawet od 4 do 6 więcej niż gdy porównamy dane z roku 2021 do roku 2020 - mówiła Agata Śmieja prezes Fundacji Czyste Powietrze w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
W styczniu tego roku było 20 tys. elektryków i dodatkowo 20 tys. hybryd ładowanych z gniazdka elektrycznego.
W styczniu tego roku było 20 tys." elektryków" i dodatkowo 20 tys. hybryd ładowanych z gniazdka elektrycznego.Foto: Sarunyu L/ Shutterstock

W opinii ekspertki samochody elektryczne w naszym kraju otacza wiele nieuzadanionych mitów. Wśród nich m.in. obawy o zasięg, nie wystarczającą ilość stacji ładowania, wysoki koszt zakupu e-auta, a także nieekologiczne, bo w 80 % węglowe, źródło prądu dla jego akumulatorów.

W styczniu tego roku było 20 tys." elektryków" i dodatkowo 20 tys. hybryd ładowanych z gniazdka elektrycznego.

Zdaniem prezeski fundacji zasięg "elektryków" już sięga od 300 do 600 km, w dużych miastach stale przybywa punktów ładowania, a przy wybraniu jako finansowania wynajmu długookresowego, miesięczna rata za samochód będzie zbliżona do tej za typowe auto (choć kupione za gotówkę będą droższe od spalinowego).

W opinii gościa audycji "Ekspres Gospodarczy" liczba aut elektrycznych będzie większa z każdym rokiem, choćby dlatego że będą coraz bardziej dostępne, bo ich produkcja i dodatkowe koszty ich wytwarzania (w postaci emisji CO2), są i tak 6 razy niższe od aut konwencjonalnych.

A system rządowych dopłat do kupna takich aut oraz koszty związane za opłatami za CO2 w aglomeracjach, będą silnym impulsem na rzecz wyboru takiego pojazdu. Tym bardziej, że e-auta nie emitują spalin, dlatego zakup takich pojazdów będzie z korzyścią dla ich użytkowników i reszty mieszkańców.


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


 
Posłuchaj
05:17 Agata Śmieja prezes fundacji "Czyste Powietrze" mówi o perspektywach elektromobilności ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Agata Śmieja prezes fundacji "Czyste Powietrze" mówi o perspektywach elektromobilności ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)
 

PR24/PR1/Błażej Prosniewski/sw