more_horiz
Gospodarka

Pakiet ułatwień transportowych dla Ukraińców i niosących pomoc. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 19:45
Ministerstwo infrastruktury przedstawiło pakiet ułatwień i rozwiązań, które mają pomóc w transporcie humanitarnym w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. O szczegółach poinformowało kierownictwo ministerstwa infrastruktury. Celem tych działań jest między innymi ułatwienie transportu uchodźcom z Ukrainy.
Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców realizują między innymi PKP Intercity, a także samorządowy przewoźnik Koleje Mazowieckie.
Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców realizują między innymi PKP Intercity, a także samorządowy przewoźnik Koleje Mazowieckie.Foto: PAP/Paweł Supernak

Jednym z najważniejszych zadań było ułatwienie podróży koleją po Polsce, jak i poza zachodnie granice z naszego kraju. By sprostać wyzwaniu, koniczne było wzmocnienie taboru państwowego przewoźnika PKP Intercity.

Wsparcie z Czech, Niemiec i Francji

Ministerstwo Infrastruktury porozumiało się w tej sprawie z Czechami, którzy dostarczyli dodatkowe składy, które jeżdżą już po Polsce. Z kolei strona niemiecka zaoferowała wydzierżawienie taboru kolejowego i autobusowego w przypadku, gdyby Polska nie była w stanie obsłużyć uchodźców własnym taborem. Deklaracje wsparcia udzieliła także Francja. Zadeklarowała ona wparcie logistyczne, a konkretnie tabor kolejowy.

Jedną z pierwszych decyzji była też inicjatywa bezpłatnych przejazdów koleją dla obywateli Ukrainy. Jak mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, inicjatywa spotkała się z dużym odzewem przewoźników. Bezpłatne przejazdy realizuje między innymi PKP Intercity, a także samorządowy przewoźnik Koleje Mazowieckie. W czasie kontroli konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości, który potwierdza obywatelstwo ukraińskie.

Punkty kontaktowe i pociąg sanitarny

Natomiast na dworcach powstały punkty kontaktowe dla uciekinierów z Ukrainy. Tam otrzymują posiłki i napoje, a także informacje dotyczące dalszej drogi.

Bittel przypomniał także o inicjatywie pociągu sanitarnego, który już został uruchomiony dwa razy. Dziś został uruchomiony specjalny, wahadłowy pociąg specjalny ze stacji Warszawa Wschodnia do Frankfurtu nad Odrą. Pociąg wyjeżdża wczesnym rankiem, a około południa jest we Frankfurcie.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że wprowadzono wszelkie ułatwienia w zakresie transportu drogowego, tak by był on płynny i przebiegał bez zakłóceń. Dlatego też od dziś funkcjonują specjalne przepisy, które ułatwiają przewóz osób i rzeczy.

Czytaj także:

Kolejny pakiet to zwolnienie transportu humanitarnego z opłat drogowych - chodzi zarówno o sieć dróg płatnych w kraju, jak i przejazd odcinkami autostrad, które są płatne. 

Przedstawiciele resortu zapowiadają, że w razie potrzeby będą podejmowane kolejne decyzje dotyczące transportu uchodźców.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg