more_horiz
Gospodarka

Premier o dostawach gazu: za pół roku Polska uniezależni się od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 14:00
- W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
Polska za pół roku uniezależni się od gazu z Rosji
Polska za pół roku uniezależni się od gazu z RosjiFoto: Shutterstock/Kodda

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji podkreślił, że do takiej sytuacji doprowadziły konsekwentne działania rządu. - Chcemy współpracować z pokojowo nastawioną i demokratyczną Rosją, ale nie możemy się zgodzić na to, żeby w tak okrutny sposób niszczyła suwerenność Ukrainy - oświadczył.

Bezpieczeństwo granic

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa, czyli ochrony granic.

- Austria, Czechy, Litwa, Polska identycznie patrzyły na konieczność obrony naszych zewnętrznych granic. I mieliśmy rację – granice muszą być chronione. To od nas musi zależeć, kogo przyjmujemy, a kogo nie przyjmujemy. Na tym stanowisku stoimy do dzisiaj – podkreślił premier.

- Dziś musimy też zdać sobie sprawę, że za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, wykuwa się nowy porządek geopolityczny świata - dodał.

Ukraina i Unia Europejska

Premier podkreślił także, że "wspieramy ambicje europejskie i wejście Ukrainy do Unii Europejskiej". - To jest ta podstawowa nadzieja - dodał. Zastrzegł jednak, że "jest to pewien proces".

- Dzisiaj musimy dać nadzieję także na nowy plan Marshalla dla suwerennej Ukrainy po wojnie, która oby jak najszybciej się zakończyła. Kraje członkowskie Unii Europejskiej chcą partycypować w szybkiej odbudowie, chcemy dać nadzieję Ukrainę na szybką odbudowę niezależnego państwa ukraińskiego – zapewnił również Morawiecki.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii do Polski.Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii do Polski.

Środa jest 14. dniem inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z tą napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe. 

Czytaj także:

PAP/mk