more_horiz
Gospodarka

Ile kosztuje Ukrainę wojna z Rosją? Są szacunki analityków

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:44
Straty gospodarki Ukraińskiej w związku z toczącą się wojną z Rosją mogą wynosić nawet setki milionów dolarów dziennie, uważają analitycy. Duża cześć gospodarki praktycznie stoi w miejscu niemogąc normalnie funkcjonować. 
Wojna na Ukrainie kosztuje kraj setki mln USD dziennie
Wojna na Ukrainie kosztuje kraj setki mln USD dziennie Foto: Shutterstock/Sergey Bezgodov

"Straty najprawdopodobniej idą nawet w setki milionów dolarów dziennie"' - uważa Sławomir Matusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, cytowany przez Business Insider.  Wcześniej ukraiński minister finansów Serhij Marczenko przyznał, że "rosyjska inwazja zmusiła 30 proc. ukraińskiej gospodarki do zaprzestania pracy". 

Wcześniej minister wskazywał, że budżet Ukrainy mierzy się z dużym spadkiem dochodów. Z samych ceł trafia do zaledwie 15 proc. tego, co przed wojną.

Jak podaje Business Insider, z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego sprzed tygodnia wynika, że analitycy spodziewają się w tym roku głębokiej recesji i spadku PKB o co najmniej 10 proc. Jeżeli wojna będzie długotrwała to gospodarka może się skurczyć jeszcze mocniej. 

"Dane dotyczące wojennego realnego spadku PKB (Irak, Liban, Syria, Jemen) sugerują, że spadek rocznego PKB może ostatecznie być dużo większy, w zakresie 25-35 proc." – uważają eksperci MFW i zwracają uwagę, że obecnie jest zbyt duża niepewność, aby szacować straty dla gospodarki Ukrainy. 

Rosja blokuje eksport

Analitycy OSW zwracają uwagę, że rosyjska agresja doprowadziła do blokady ukraińskich portów na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, przez które realizowano blisko 70 proc. eksportu.

"Ponadto Ukraina to liczący się na świecie eksporter żywności (głównie roślin oleistych i zbóż), którą wywozi się w pierwszej kolejności drogą wodną. Produkcję rolną wysyła się m.in. do państw Bliskiego Wschodu, Indii i Chin. Wojna już spowodowała skokowy wzrost cen zbóż na giełdach światowych" – dodał ekspert OSW.

W ubiegłym tygodniu ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki informował, że w niektórych regionach kraju rozpoczęły się siewy zbóż jarych (jednorocznych). To nie oznacza jeszcze startu masowej kampanii siewnej, a z powodu wojny nie można przewidzieć, jak będzie wyglądała produkcja zboża.

Ukraina ma zapasy

OSW, powołując się na dane ukraińskiego resortu rolnictwa, podaje, że kraj ten posiada zapasy 6 mln ton pszenicy (przy konsumpcji 8 mln ton rocznie) i 15 mln ton kukurydzy (konsumpcja to 7 mln ton rocznie).

Z danych ukraińskiego resortu infrastruktury – według stanu na 7 marca – zniszczenia sieci transportowej szacowane są na 10 mld dol. Dzisiaj koszty z tego tytułu są zapewne dużo większe i będą rosły.

"10 marca doradca prezydenta ds. ekonomicznych Ołeh Ustenko ocenił ogół strat związanych z rosyjską agresją na 100 mld dol., a 14 marca Ministerstwo Gospodarki zakomunikowało, że jest to już 119 mld dol. Obecnie nie da się jednak nawet w przybliżeniu zweryfikować tych wartości" - przyznaje Sławomir Matuszak z OSW, cytowany w Business Insider. 

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/businessinsider.pl/mk