more_horiz
Gospodarka

MF podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w maju. Sprawdź, o ile

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:04
O 1 proc. zostanie podniesione oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o okresie zapadalności od 2 do 12 lat sprzedawanych w maju, podał resort finansów.
Wiceminister finansów Sebastian Skuza:  Chcemy zachęcić naszych klientów do oszczędzania w dłuższym horyzoncie czasowym
Wiceminister finansów Sebastian Skuza: Chcemy zachęcić naszych klientów do oszczędzania w dłuższym horyzoncie czasowymFoto: Forum/Andrzej Hulimka

"W maju podnosimy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o dłuższym niż 3 miesiące okresie zapadalności. Oprocentowanie wszystkich obligacji o długości inwestycji od 2 do 12 lat, będzie wyższe o 1 proc. Chcemy zachęcić naszych klientów do oszczędzania w dłuższym horyzoncie czasowym" - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie.

Resort podał, że nowe oprocentowanie 2-letnich obligacji stałoprocentowych wynosić będzie 3 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,10 proc. dla 3-latek, 3,30 proc. dla 4-latek oraz 3,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus", oprocentowane są odpowiednio 3,5 proc. i 4 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Jak wyjaśniono w komunikacie MG, oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Resort podał także, że oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Oprocentowanie bez zmian dla OTS

"Bez zmian pozostawiamy oprocentowanie obligacji OTS o bardzo krótkim - 3-miesięcznym okresie zapadalności. Obligacje OTS oferowane w maju, oprocentowane będą 1,5 proc. w skali roku" - podano w komunikacie.

MF przypomniało także, że od 26 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. 

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk