more_horiz
Gospodarka

"Le Monde": Francja nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:45
Francja dużą część gazu ziemnego importuje z Norwegii i inwestuje w LNG - zauważa dziennik "Le Monde" przy okazji analizowania sytuacji Polski i Bułgarii, którym Gazprom odciął dostawy gazu.
Głównym dostawcą gazu do Francji jest Norwegia.
Głównym dostawcą gazu do Francji jest Norwegia.Foto: Bilfinger SE/flickr/CC

Głównym dostawcą gazu do Francji jest Norwegia (36 proc. zużycia), Rosja dostarcza 17 proc. surowca, Algieria - 8 proc., Holandia i Nigeria - po 7,5 proc. Gaz pokrywa zaledwie 16 proc. zapotrzebowania energetycznego Francji - zaznacza "Le Monde".

Szok cenowy Francji nie dotyczy

Gdyby dostawy rosyjskiego gazu zostały przerwane z dnia na dzień, Europie groziłby szok cenowy, ale nas to nie dotyczy - mówiła dyrektor zarządzająca francuskiej firmy Engie Catherine MacGregor w marcu. Od początku wojny w Ukrainie Engie rozszerzyła swoje kontrakty na dostawy LNG (gazu skroplonego) z USA.

Firma naftowo-gazowa TotalEnergies (dawniej Total) rozpoczęła rozmowy z rządem francuskim w sprawie zainstalowania pływającej jednostki magazynowo-regazyfikacyjnej w porcie w Hawrze.

Zapasy na zimę

Struktura zostanie dodana do czterech istniejących już terminali LNG w kraju: dwóch w Fos-sur-Mer (Delta Rodanu) i po jednym w Montoir-de-Bretagne (Loara Atlantycka) i Dunkierce. Według zarządcy sieci GRTgaz byłoby to "odpowiednie rozwiązanie, biorąc pod uwagę czas wdrożenia i rozwijaną przepustowość"

Z kolei pojemności magazynowe Storengy (spółki zależnej Engie) stanowią równowartość jednej czwartej francuskiego zużycia gazu - podaje firma.

We Francji obecne obawy dotyczą głównie napełniania podziemnych zbiorników gazu. Operacja odbywa się wiosną i latem, z myślą o przechowywaniu zapasów na zimę.

Czytaj także:

Polskie Radio24, akg