more_horiz
Gospodarka

Europa się jednoczy: Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować skroplony gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 21:40
Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) - poinformowała agencja Reuters.
Europa łączy siły, by uniezależniać się od rosyjskich surowców. Powstaje wspólna infrastruktura do importu LNG
Europa łączy siły, by uniezależniać się od rosyjskich surowców. Powstaje wspólna infrastruktura do importu LNGFoto: FOTOGRIN/Shutterstock

- Bułgaria i Grecja uzgodniły w czwartek, że będą dążyć do wspólnych dostaw gazu dla południowo-wschodniej Europy i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu w obliczu wojny na Ukrainie - powiedział w czwartek bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow.

Czytaj także:

27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii, po tym, jak kraj odmówił płatności w rublach. Bułgaria zaspokajała 90 proc. swojego zapotrzebowania na gaz, importując go z Rosji.

Reuters przekazał słowa greckiego ministra energetyki Kostasa Skrekasa, który powiedział, że obie firmy uzgodniły rozpoczęcie wspólnych zakupów skroplonego gazu ziemnego (LNG). Zdaniem Skrekasa "powinno to poprawić ich pozycję negocjacyjną".

Wspólne zakupy, wspólna infrastruktura

Skrekas zaznaczył, że Grecja planuje wkrótce podwoić pojemność magazynową swojego jedynego terminalu LNG w Revithoussa koło Aten i zbudować nowy terminal LNG w Aleksandropolis na północy Grecji do końca 2023 roku. Poinformował również, że w lipcu powinien zacząć działać interkonektor gazowy IGB łączący oba kraje, którym będzie przesyłany gaz z terminali LNG i azerskich gazociągów do Bułgarii.

PAP/polskieradio24/PKJ