more_horiz
Gospodarka

Al-Dżazira: Australia zwiększa eksport, może zastąpić Rosję na rynku surowców i energii w Azji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 16:50
Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml - pisze na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Australia znacznie zwiększyła swój eksport m.in. węgla.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Australia znacznie zwiększyła swój eksport m.in. węgla.Foto: Pixabay

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Australia znacznie zwiększyła swój eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz węgla. Woodside, największa australijska firma eksportująca LNG, poinformowała o rosnącym popycie na ten surowiec w demokratycznych krajach Azji.

W Azji trend dążenia do samowystarczalności energetycznej

W marcu do Korei Południowej i Japonii wysłano dziewięć dodatkowych ładunków - przekazało przedsiębiorstwo. Rekordowe zainteresowanie notują także australijskie firmy wydobywające węgiel.

Analitycy wskazują, że w niedalekiej przyszłości rynek może zdobyć także australijska energia odnawialna. W drugiej połowie obecnej dekady na północy kraju ma zostać uruchomiona największa na świecie farma słoneczna.

Czytaj także:

W ramach przedsięwzięcia znanego jako Australia-Asia PowerLink jej operator ma wysyłać do Singapuru, a następnie do Indonezji, większość z produkowanych tam 20 gigawatów energii.

Wyzwaniem jest jednak widoczny w Azji głębszy trend dążenia do samowystarczalności energetycznej i możliwego odwrócenia się od importu elektryczności i paliw kopalnych - zauważył w rozmowie z Al-Dżazirą analityk Bruce Robertson z think tanku IEEFA.

Polskie Radio24, akg