more_horiz
Gospodarka

"Rzeczpospolita": wpisywanie do ksiąg wieczystych zmian hipoteki ma przyspieszyć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 12:16
W wydziałach ksiąg wieczystych sądów w dużych miastach tworzą się kolejki oczekujących na zmianę w hipotece. Według nowego pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości w rozładowaniu tego korka mają pomagać notariusze – pisze o tym dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Bez sprawnie działających wydziałow ksiąg wieczystych silnie zostanie spowolniony obrót nieruchomościami
Bez sprawnie działających wydziałow ksiąg wieczystych silnie zostanie spowolniony obrót nieruchomościami Foto: shutterstock, fizkes

W wydziałach ksiąg wieczystych sądów w dużych miastach tworzą się kolejki oczekujących na zmianę w hipotece. Według nowego pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości w rozładowaniu tego korka mają pomagać notariusze – pisze o tym dzisiejsza "Rzeczpospolita".

 

 

Według gazety na wpis do księgi wieczystej trzeba dziś czekać nawet rok, a bywa, że i dłużej. Od 2017 r. do sądów wpływa coraz więcej wniosków. Niewydolność wydziałów wieczystoksięgowych dotyczy głównie dużych ośrodków, w tym Warszawy i Krakowa. Jak zapewnia "Rzeczpospolitą" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, wkrótce będzie szybciej, bo wpisami zajmą się notariusze.

W Warszawie znów najgorzej

Szczególnie trudna sytuacja, jak pisze "Rzeczpospolita" jest w niektórych dużych miastach, z Warszawą na czele, bo tu odnotowuje się największy wpływ spraw wieczystoksięgowych. W 2021 r. w apelacji warszawskiej wpłynęło ponad 618 tys. spraw, a np. w apelacji białostockiej prawie dwukrotnie mniej (319 tys.). To sprawia, że w stołecznej apelacji na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać średnio dziewięć miesięcy. A np. w apelacji katowickiej to 1,3 miesiąca, lubelskiej i szczecińskiej – 2,1 miesiąca, białostockiej – 2,2 miesiąca.

Według dziennika okres oczekiwania na wpis jest przede wszystkim efektem zwiększonego wpływu spraw do sądów prowadzących księgi wieczyste. Wynika to z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności.

Działania naprawcze według Ministerstwa Sprawiedliwości

"Rzeczpospolita" informuje, że MS ma już gotowe projekty ustaw, które skrócą oczekiwanie na wpis. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.

Nowe przepisy mają też nie pozwolić bankom, by w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej obciążały kredytobiorców dodatkowymi i bezzwrotnymi kosztami. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, zapowiada, że we wtorek z MS zostanie wysłany do Rządowego Centrum Legislacji projekt, na mocy którego notariusze zyskają prawo dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

Czytaj także:

Gazeta informuje, że teraz, jak wynika z zapowiedzi, wpis do księgi wieczystej ma się odbywać na wzór aktu poświadczenia dziedziczenia dokonywanego przez notariuszy.

Nie wszystkim projekt się podoba

Ten projekt nie podoba się Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Referendarzy Sądowych. Według nich oznacza on "katastrofę w systemie ksiąg wieczystych". Wprowadzenie nowych podmiotów do postępowania wieczystego jeszcze go spowolni. Informują, że - "Ministerstwo planuje wprowadzenie podmiotu prywatnego jako orzecznika do sądu powszechnego. Takiego rozwiązania nie ma w całej Unii Europejskiej".

PAP/polskieradio24/PKJ