more_horiz
Gospodarka

Sondaż: 40 procent Polaków rozważa zakup elektrycznego roweru

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:45
- Czterech na 10 ankietowanych zastanawia się nad nabyciem w niedalekiej przyszłości roweru elektrycznego. Tak wynika z najnowszego sondażu Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.
Rowery elektryczne podbijają polskie miasta
Rowery elektryczne podbijają polskie miastaFoto: Shutterstock

W badaniu „Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe” podano, że 38 proc. ankietowanych rozważa zakup roweru elektrycznego dla siebie lub członka rodziny w ciągu najbliższych 6–12 miesięcy.

Ekonomiczne kryteria decydują

Jak wynika z badania, respondenci, zastanawiając się nad zakupem, zwracają uwagę na aspekty ekonomiczne. Ponad 60 proc. ankietowanych przyznało, że rower elektryczny ułatwiłby im codzienne dojazdy do pracy czy po zakupy.

Natomiast u co drugiego ankietowanego (50 proc. ogółu) to wzrost cen paliw wywołuje chęć skorzystania z roweru elektrycznego. Posiadanie takiego roweru pozwoliłoby im także obniżyć domowe wydatki na transport i mobilność. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 60 proc. ankietowanych. Biorąc pod uwagę koszt zakupu i eksploatacji, dla większości badanych (70 proc.) zakup roweru elektrycznego jest bardziej ekonomiczny od korzystania z samochodu.

To już styl życia

- Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów, jak i trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych – powiedział Mateusz Pytko dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego zacytowany w komentarzu do badania. Jego zdaniem Polacy podążają za trendami z krajów zachodniej Europy. - Także u nas wzrost popularności e-bike'ów przyniesie same korzyści dla miast i społeczeństwa, a także szansę na dynamiczny rozwój polskiej elektromobilności – dodał dyrektor Pytko.

 

Wzrost popularności rowerów elektrycznych to nie jest nowa tendencja. Od co najmniej dwóch lat sprzedaż rowerów notuje wysokie wzrosty. W  ubiegłym roku media podawały w kwietniu, że z badania YouGov wynika, że co czwarty Polak chciałby posiadać elektryczny rower.

Czytaj także:

Badanie zlecone przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe wykonała pracownia SW Research. Wywiady online zrealizowano na reprezentatywnej grupie Polaków w maju, a w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 25–55 lat z miast o zróżnicowanej wielkości.

PAP/polskieradio24/PKJ