more_horiz
Gospodarka

Stany Zjednoczone podnoszą cła na rosyjskie towary. To osobista decyzja Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:24
Prezydent USA Joe Biden podniósł w poniedziałek cła na pewne rosyjskie towary do 35 proc. Nowe taryfy będą obejmować grupę wyrobów, których import nie został zakazany w ramach sankcji - podał Biały Dom.
Biały Dom poinformował o odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania.
Biały Dom poinformował o odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania.Foto: shutterstock.com/BiksuTong

Stało się możliwe dzięki odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania.

Komunikat dotyczący ceł zamieszczono na stronach internetowych Białego Domu, ale nie zawiera on na razie listy towarów objętych nowym przepisem.

Wyższe cła po zniesieniu klauzuli największego uprzywilejowania

Stany Zjednoczone wprowadziły już embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe, ryby i owoce morza, napoje alkoholowe i diamenty.

Rosji i Białorusi odebrano klauzulę największego uprzywilejowania w wymianie handlowej oraz status kraju, który łączą ze Stanami Zjednoczonymi tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).

Zniesienie klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej umożliwia nałożenie na towary importowane z Rosji i Białorusi wyższych ceł, przede wszystkim na stal i aluminium, co dodatkowo osłabi rosyjską gospodarkę - wyjaśniła agencja Associated Press.

Rosja omija sankcje 

Niedawno dziennikarze śledczy medialnego konsorcjum śledzącego przestępczość zorganizowaną i korupcję ujawnili, że rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

Polskie Radio24, akg