more_horiz
Gospodarka

Urząd Regulacji Energetyki: są wnioski o zmianę taryf na sprzedaż prądu dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 14:10
Trzech z czterech najważniejszych sprzedawców energii elektrycznej złożyło Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązujących taryf dla gospodarstw domowych - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Hurtowe ceny prądu przez ostatnie trzy miesiące wzrosły o około 70 proc. 
Wygląda na to, że mimo starań rządu ceny energii dla gospodarstw domowych będą nadal rosły napędzane między innymi wzrostem cen węgla
Wygląda na to, że mimo starań rządu ceny energii dla gospodarstw domowych będą nadal rosły napędzane między innymi wzrostem cen węglaFoto: Shutterstock/MemoryMan

Jak przekazała przedstawicielka Urzędu Regulacji Energetyki, do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech spośród czterech tzw. "sprzedawców z urzędu" energii elektrycznej.

-Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć - powiedziała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Kiedy URE zgadza się na zmianę taryf

Jak wyjaśniła, Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

- Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym—wyjaśniła rzeczniczka.

Ceny hurtowe pędzą do góry

Tymczasem w ciągu ostatnich miesięcy energia elektryczna na polskim giełdowym rynku hurtowym wyraźnie podrożała. Na Towarowej Giełdzie Energii podstawowe kontrakty terminowe BASE z dostawą w IV kwartale 2022 r. w ciągu trzech ostatnich miesięcy podrożały z ok. 1000 zł za MWh do ponad 1700 zł za MWh.

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót.

Czytaj także:

W przypadku zatwierdzenia proponowanych korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora - przypomniał URE.


pr24.pl/PAP/PKJ