Znikną papierowe wnioski o rejestrację działalności gospodarczej. Znamy nową propozycję rządu
Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu. W projekcie przewidziano rezygnację z papierowej formy wniosków.
2022-07-18, 20:17
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje rejestrację działalności gospodarczej tylko online.
Realizacja postulatów przedsiębiorców
Jak wyjaśniono, proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP. Zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu - w ramach jednego konta.
Wskazano, że zawarte w projekcie rozwiązania dotyczące spółki cywilnej koncentrują się na stworzeniu instrumentów, które wspierałyby przedsiębiorców (wspólników spółki cywilnej) na każdym etapie ich funkcjonowania w spółce, np. poprzez zmniejszenie formalności w przypadku rejestracji spółki cywilnej, ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu wiarygodnych danych o spółce cywilnej.
Elektronizacja przekazywania informacji
Wyjaśniono, że proponowane rozwiązania w zakresie spółki cywilnej obejmują zatem dwa zasadnicze obszary: uproszczenie procesu i elektronizacja przekazywania informacji o spółce cywilnej oraz publikacja kompleksowej informacji o spółce cywilnej.
- Rząd chce pobudzać wzrost inwestycji i produktywność firm. Przyjęto odpowiednią uchwałę w tej sprawie
- Minimalny podatek dochodowy od firm. Rząd proponuje zmiany
Według projektodawców, propozycja zmiany ma przede wszystkim usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym, w szczególności przy podejmowaniu działań "na odległość". Za pomocą systemu teleinformatycznego CEIDG będzie możliwe szybkie i sprawne wykazanie umocowania udzielonego pełnomocnikowi.
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA