Jak skuteczna jest tarcza antyinflacyjna? Dyrektor z Ministerstwa Finansów tłumaczy

- Tarcza antyinflacyjna, która została przedłużona do 31 października br., obniży poziom inflacji średniorocznej o 3 pkt proc. w 2022 r. - poinformował agencję ISBnews Marek Skawiński, dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

2022-07-19, 18:25

Jak skuteczna jest tarcza antyinflacyjna? Dyrektor z Ministerstwa Finansów tłumaczy
Na tarczę antyinflacyjną składają się głównie decyzje o obniżeniu podatków związanych z produktami najczęściej kupowanymi przez Polaków . Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

- Szacujemy, że tym roku inflacja średnioroczna pod wypływem tarcz, które są uchwalone do października, obniży się o ok. 3 pkt proc. - powiedział Skawiński podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Tę wielkość można interpretować tak, że dzięki tarczy w każdym miesiącu br. ceny rosły o 3 pkt proc. wolniej, niż gdyby rząd nie bronił cen. Dziś NBP przewiduje, że konsumencka inflacja średnioroczna - przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca października - wyniesie: 14,2 proc. w 2022 r., 12,3 proc. w 2023 r., i dopiero w 2024 r. spadnie do 4,1 proc.  

Tarcza antyinflacyjna została wprowadzona na początku roku, a następnie jest przedłużana i poszerzana. Pierwotnie część jej rozwiązań obowiązywała do końca maja br., a inne do końca lipca. Dlatego przedłużono obowiązywanie wszystkich rozwiązań tarcz antyinflacyjnych do 31 lipca br.

"Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła rozwiązania tarczy antyinflacyjnej do 31 października br." – przypomina agencja ISBnews.

REKLAMA

Czytaj także:

Rozwiązania składające się na tarczę to m.in.: obniżenie akcyzy na energię elektryczną; zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc.; obniżka VAT na ciepło systemowe (kaloryfery) z 23 proc. do 5 proc.; obniżenie akcyzy na niektóre paliwa silnikowe; obniżenie podatku VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc.; wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny; wprowadzenie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe objęte wcześniej stawką 5 proc.

ISBnews/pr24.pl/PKJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej