more_horiz
Gospodarka

"Ograniczać inflację, utrzymać wzrost gospodarczy". Glapiński o celach polityki pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 19:07
Polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w sposób mający obniżać inflację i jednocześnie będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu - powiedział w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński.Foto: PAP/Paweł Supernak

- Polityka pieniężna nadal będzie prowadzona w odpowiedzialny sposób, mianowicie w taki sposób aby ograniczała inflację i jednocześnie sprzyjała utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego - powiedział szef NBP przedstawiając sprawozdanie z działalności banku centralnego za rok 2021.

Zacieśnianie polityki pieniężnej

Glapiński przypomniał, że w bieżącym roku NBP kontynuował zacieśnienie polityki pieniężnej, ponieważ priorytetem banku jest obniżenie inflacji.

- Warto jednak pamiętać, że obniżenie inflacji jaką wywołały silne szoki podażowe musi następować stopniowo, szczególnie gdy spodziewane jest zasadnicze spowolnienie wzrostu gospodarczego, tak aby nie generowało to nadmiernych kosztów społecznych, a przede wszystkim znaczącego bezrobocia - podkreślił prezes NBP.

Szef banku centralnego przyznał, że w efekcie podnoszenia stóp procentowych, wzrosło obciążenie budżetów zadłużonych gospodarstw domowych.

Oceny zagrożeń "przesadzone"

- Pojawiające się w mediach, a także w polityce, w sferze politycznej, oceny zagrożeń z tym związanych uznaję zdecydowanie za przesadzone. Około 4/5 kredytów hipotecznych zostało udzielonych przed okresem historycznie najniższych stóp procentowych. Tylko jedna piąta kredytów została udzielona w okresie szczególnie niskich stóp procentowych - dodał.

Czytaj także:

Glapiński podkreślił, że wszystkie banki wymagały od kredytobiorców buforów dochodowych, zabezpieczających ich zdolność do obsługi zadłużenia nawet przy wyższych stopach procentowych.

Wsparcie dla kredytobiorców

Według szefa banku centralnego, rządowe wsparcie finansowe kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania hipoteczne, powinno się ograniczyć tylko do kredytobiorców, którzy faktycznie go potrzebują, a nie do wszystkich, tak jak to nastąpiło.

- Zdaniem NBP lepsze ukierunkowanie wsparcia zmniejszyłoby pokusę nadużycia, ograniczyło koszty banków, a także byłoby korzystniejsze dla budżetu państwa - ocenił szef banku centralnego.

Posłuchaj

00:30 11853697_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński - w Sejmie o polskiej gospodarce. (IAR)

Walka z inflacją

Prezes NBP przekonywał również, że walkę z inflacją rozpoczęto w odpowiednim momencie, na podstawie aktualnej wiedzy. Dodał, że wzrost cen będzie trudny do powstrzymania, ponieważ jest to problem globalny, z którym zmagają się najważniejsze gospodarki świata.

Polskie Radio 24, akg