more_horiz
Gospodarka

CSIRT KNF: cyberprzestępcy atakują, podszywają się pod znane portale sprzedażowe, by wyłudzić hasła

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:48
Cyberprzestępcy podszywają się pod znane portale sprzedażowe i przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS informujące o odrzuceniu płatności. W ten sposób próbują wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej - ostrzegł w piątek CSIRT KNF.
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w WarszawieFoto: PR24

W piątek Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował na Twitterze o nowej kampanii cyberprzestępców, opartej na tzw. phishingu. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - w tym wypadku danych logowania do bankowości elektronicznej.

"Uwaga! Cyberprzestępcy przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS, podszywające się pod znane portale sprzedażowe, informujące o odrzuceniu płatności. Nie dajcie się na to nabrać – oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają poświadczenia logowania w bankowości elektronicznej" - napisał CSIRT KNF na Twitterze.

W infografice zamieszczonej w poście wymieniono przykłady SMS-ów, które można otrzymać. Ich treścią jest np. "OLX: Ania, płatność za +Kokon niemowlęcy Szary Velv... została odrzucona, zaktualizuj swoje dane", i tu jest hiperłącze przekierowujące na adres z wirusem kradnącym dane z naszego logowania do bankowości elektronicznej.

Czytaj także:

pr24.pl/PAP/PKJ