Wykorzystanie pustych przestrzeni biurowych i handlowych do celów mieszkaniowych. MRiT pracuje nad przepisami

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejnym rozwiązaniem, które zwiększy dostępność mieszkań i umożliwi w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.

2022-08-19, 07:45

Wykorzystanie pustych przestrzeni biurowych i handlowych do celów mieszkaniowych. MRiT pracuje nad przepisami
Byłe przestrzenie biurowe będą mogły być przebudowane i przeznaczone na mieszkania.Foto: Shutterstock.com/Warsaw_By_Drone

- Wzrost popularności pracy zdalnej i e-commerce w wyniku pandemii COVID-19 spowodował opustoszenie niektórych biur i placówek handlowych, w szczególności tych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, jak np. hipermarkety. Takich obiektów w Polsce powstało też przez ostatnie lata sporo i teraz są one niewykorzystywane. Właściciele liczą straty, a jednocześnie brakuje mieszkań. Wychodzimy temu naprzeciw. Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystywać na cele mieszkaniowe. Lepiej puste obiekty przekształcać, jeśli są takie techniczne możliwości, niż je burzyć. Liczymy, że dzięki naszej regulacji szybko powstanie kilka tysięcy mieszkań - wyjaśnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Elastyczne podejście

Wskazuje też na konieczność elastycznego podejścia do funkcji i przeznaczenia terenów.

- Powinny powstawać wielofunkcyjne ośrodki z mieszanym, różnym przeznaczeniem. To wymóg naszych czasów. Obserwujemy ten trend w miastach europejskich. Powinniśmy też traktować budynki bardziej elastycznie i móc je wykorzystywać zgodnie z aktualnymi potrzebami. Zauważamy, że w wielu miastach niektóre centra biurowe, np. tzw. Mordor, straciły swoje funkcje. Czeka je transformacja - podkreślił szef MRiT.


Dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań w Polsce. Źródło: PAP Dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań w Polsce. Źródło: PAP

- Rządowe działania w zakresie polityki mieszkaniowej skupiają się przede wszystkim na finansowym wsparciu dla gmin w tworzeniu mieszkań komunalnych oraz na współudziale w tworzeniu zasobów mieszkań społecznych. Tak też będzie w przypadku projektowanych przez nas zmian - wskazał wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński i dodał, że mieszkania będą musiały spełnić odpowiednie standardy.

REKLAMA

Rozwiązania MRiT dotyczą zmian uchwałą samorządu przeznaczenia terenów, na których są istniejące budynki biurowe, obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m².

Więcej lokali komunalnych

Ułatwienia to szansa dla gmin na wykup 5% powierzchni lokali na preferencyjnych warunkach. Cena powinna odpowiadać 50% kosztów utworzenia tych lokali. Lokale będą mogły też pochodzić z innej inwestycji pod warunkiem, że będą nowe i położone na terenie danej gminy.


Rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce. Źródło: PAP Rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce. Źródło: PAP

Przyjmując ofertę kupna mieszkań, gmina będzie mogła skorzystać z istniejącego programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) oferującego pokrycie 50% ceny zakupu lokali mieszkalnych przez gminę.

W ten sposób realny koszt nabycia przez gminę mieszkania nie przekroczy 25% kosztów jego utworzenia. Takie lokale gmina przeznaczy na wynajem osobom o mniejszych dochodach.

REKLAMA

Przebudowa istniejących obiektów bez formalności

2 lata na zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków biurowych i handlowych oraz przebudowę z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku bez pozwolenia i zgłoszenia.

MRiT przewiduje, że projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne trafi niedługo pod obrady Rady Ministrów.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ gov.pl/ mib

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej