more_horiz
Gospodarka

Ilu uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce? Znamy nowe dane resortu rodziny

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 15:30
- Do tej pory legalną pracę podjęło ponad 420 tysięcy obywateli Ukrainy, głównie kobiet - powiedziała w Polskim Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że uchodźcom w Polsce przysługują te same świadczenia co wszystkim obywatelom naszego kraju.
Obywatelom Ukrainy przysługuje też świadczenie Rodzina 500+ wypłacane przez ZUS. Wypłatę świadczeń weryfikują mechanizmy elektroniczne i bezpośrednie.
Obywatelom Ukrainy przysługuje też świadczenie Rodzina 500+ wypłacane przez ZUS. Wypłatę świadczeń weryfikują mechanizmy elektroniczne i bezpośrednie.Foto: Daniel Sztork/Shutterstock

Mija pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. W tym czasie granicę Ukrainy z Polską przekroczyło ponad pięć milionów osób. Działania pomocowe państwa polskiego dla uciekających przed wojną Ukraińców to między innymi dostęp do legalnej pracy, o czym mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

Do tej pory legalną pracę podjęło ponad 420 tysięcy obywateli Ukrainy, głównie kobiet - powiedziała w Polskim Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że - według danych spływających do ZUS - zawierane są umowy o pracę, umowy cywilnoprawne na obowiązujących w Polsce warunkach i odprowadzane są składki.

Te same prawa i przywileje co dla Polaków

Obywatelom Ukrainy przysługuje też świadczenie Rodzina 500+ wypłacane przez ZUS. Wypłatę świadczeń weryfikują mechanizmy elektroniczne i bezpośrednie - zaznaczyła minister Maląg.

Dodała, że wsparcie, które otrzymują Ukraińcy od polskiego rządu, jest takie jak dla obywateli Polski, którzy pracują i mieszkają w Polsce.


Posłuchaj
00:55 Marlena Maląg mówi o różnych formach pomocy dla obywateli Ukrainy (Kurek IAR).mp3 Marlena Maląg mówi o różnych formach pomocy dla obywateli Ukrainy (IAR)

Pomoc systemową reguluje podpisana przez prezydenta w lipcu specustawa. To między innymi uelastycznienie rynku pracy, większe możliwości korzystania z kursów nauki języka polskiego czy tworzenie punktów przedszkolnych.

Od 24 lutego br., czyli od ataku Rosji na Ukrainę, granicę z Polską przekroczyło ponad pięć milionów osób. Dziś pozostaje u nas około miliona 300 tysięcy uchodźców.

Tę liczbę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oszacowało na podstawie wydanych numerów PESEL i logowań ukraińskich kart sim do sieci komórkowych. Kobiety i dzieci stanowią 92,4 procent uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali numery PESEL.

Wsparcie dla pomagających

Za pośrednictwem wojewodów przekazano na pomoc uchodźcom z Ukrainy ponad trzy i pół miliarda złotych. Chodzi tu między innymi o świadczenie dla rodzin i instytucji przyjmujących uciekinierów z Ukrainy (w wysokości 40 złotych na osobę na dzień). Na początku środki te były przekazywane na pierwsze 60 dni pobytu, potem przedłużono ten termin do 120 dni.

Wśród ułatwień dla uchodźców jest elektroniczny dokument Diia.pl, dostępny na smartfonach za pomocą aplikacji mObywatel. Jest to pierwszy w Unii Europejskiej w pełni cyfrowy dokument potwierdzający pozwolenie na pobyt.


Informacyjna Agencja Radiowa/Kurek/PR24.pl/PKJ