more_horiz
Gospodarka

Ilu uchodźców z Ukrainy już pracuje w Polsce? MRiPS podało nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 09:42
Zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Zdecydowanie najwięcej Ukraińców znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckim
Zdecydowanie najwięcej Ukraińców znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckimFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Najwięcej miejsc pracy dla uchodźców znalazło się na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w województwie Łódzkim. Najmniej - na wschodzie kraju.Zdecydowanie najwięcej Ukraińców znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckim. Jak wynika z danych MRiPS, do 27 lipca pracę podjęło tam 79 tys. uchodźców. Na drugim miejscu jest Dolny Śląsk (37,9 tys.), a na trzecim województwo łódzkie (35,2 tys.). Z kolei w województwie Wielkopolskim pracuje już 33,3 tys. ukraińskich uchodźców.

Na wschodzie najmniej pracujacych

Jak zwraca uwage portal Money.pl najmniej uchodźców pracuje na wschodzie Polski. W województwie świętokrzyskim jest to 3,1 tys. osób, w podkarpackim 4,1 tys., a na Podlasiu 6,5 tys. Na kolejnych miejscach są województwo lubuskie (10,5 tys.), lubelskie (10,6 tys.) i warmińsko-mazurskie (10,9 tys.).

Dane dotyczą ukraińskich uchodźców, czyli tych osób, które trafiły do Polski po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego i które znalazły pracę na mocy przygotowanej z myślą o uchodźcach specustawy, podkreśla portal. 

Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy m.in. poprzez portal pracawpolsce.gov.pl. Serwis jest dostępny w trzech wersjach językowych: ukraińskiej, polskiej i angielskiej.

Niskie bezrobocie w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce w czerwcu wynosiło zaledwie 4,9 proc. To wynik najniższy od 32 lat. Pod koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 818 tys. bezrobotnych. To oznacza spadek o 32,2 tys. osób w porównaniu z majem br.

- Niskie bezrobocie to między innymi efekt interwencji państwa i wsparcia dla firm, które w pandemii nie likwidowały miejsc pracy. Również rozwój inwestycji strategicznych przyczynił się do spadku stopy bezrobocia - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/Money.pl/IAR/PAP/mk