more_horiz
Gospodarka

"Jeden z czterech portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki". Adamczyk o roli Portu Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 17:15
Podczas uroczystości 100-lecia Portu Gdynia, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że gdyński port jest jednym z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki.
W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków.
W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków.Foto: Shutterstock/Avigator Fortuner

- Decyzja o budowie portu w Gdyni podjęta przez Sejm u zarania II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa - powiedział podczas uroczystości minister.

Jeden z czterech najważniejszych portów dla gospodarki

Zaznaczył, że nie było to przedsięwzięcie ani łatwe, ani tanie, ale dzisiaj czas przyznaje rację ludziom odważnym i wizjonerom. - Obecnie Port Gdynia to jeden z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki narodowej - ocenił minister Adamczyk.

Podkreślił, że takie inwestycje jak pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych, budowa portu zewnętrznego czy zakończona już budowa publicznego terminalu promowego wzmacniają pozycję gdyńskiego portu i pokazują jego duży potencjał.

Wzrost przeładunków

Zauważył również, że inwestycje w linie kolejowe sprawiają, że zwiększają się możliwości transportu ładunków, ponieważ do nabrzeży dojeżdżają dłuższe i cięższe pociągi.

W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w stosunku do roku 2020. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o prawie 15 proc.

Czytaj także:

Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku, zajmuje także trzecie miejsce pod względem przeładunku kontenerów - blisko 1 mln TEU w 2021 r.

PAP, akg