Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 6,75 procent.

2022-10-05, 16:00

Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.Foto: Flickr.com

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 procent, poinformował Narodowy Bank Polski. Rynek oczekiwał, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pkt baz. 

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 6,8 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej

Jedeneście razy RPP podwyższała stopy 

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. Dzisiejszą decyzję poprzedziło 11 podwyżek z rzędu.

Na czwartek, 6 października br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.

REKLAMA

Zdaniem RPP

"Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki, podano także. 

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę" - czytamy dalej.

NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego, podsumowano w materiale. 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej