Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok
Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
2022-10-05, 14:15
Artur Soboń podkreślił, że jest to sytuacja analogiczna do ubiegłorocznej. Wtedy też nikt nie planował, że rządowa tarcza antyinflacyjna będzie wydłużana na kolejne miesiące.
Wiceminister finansów tłumaczy w obecnej sytuacji planowanie jest trudne. Dodał, że właśnie dlatego nie można wykluczyć kontynuacji istniejących rozwiązań, ani wprowadzenia nowych.
Na razie rząd chce wydłużyć działania tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku. Ustawa w tej sprawie została już uchwalona przez Sejm, w tym tygodniu pracuje nad nią Senat.
Regulacja zakłada utrzymanie obniżonej stawki VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolną.
REKLAMA
Tarcza antyinflacyjna
Rząd pod koniec sierpnia przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. Chodzi m.in. o utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł.
Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność.
Posłuchaj
- Dziś początek posiedzenia Sejmu i Senatu. Tematem budżet 2023 i tarcza antyinflacyjna
- Pomoc dla branż dotkniętych wysokimi cenami energii. Znamy zasady wsparcia
- Tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużona. Posłowie znowelizowali przepisy
IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA