Minister Buda: Polska staje się miejscem, w którym firmy ukraińskie chcą lokować swój biznes

Kooperacja między Polską a Ukrainą nabiera prędkości - szczególnie zależy nam na rozwoju eksportu - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uczestniczył udział w spotkaniu poświęconym rynkowi ukraińskiemu.

2022-10-13, 15:15

Minister Buda: Polska staje się miejscem, w którym firmy ukraińskie chcą lokować swój biznes
Polska nadal jest atrakcyjna dla zagraniczych inwestorów.Foto: Shutterstock/Alexander Chizhenok

- Kooperacja między Polską a Ukrainą nabiera prędkości. Mamy tu do czynienia z szeregiem relacji; szczególnie zależy nam na tej eksportowej. Widzimy, że od czasu rozpoczęcia działań wojennych przez Rosję eksport z Polski na Ukrainę rośnie - sprzedajemy tam coraz więcej i gama produktów jest coraz szersza, co jest zrozumiałe, zważywszy, że łańcuchy dostaw w Ukrainie są poprzerywane. Na poziomie krajowym zebraliśmy już 1,2 tys. firm, które kooperują z ukraińskimi przy nowych projektach - zaznaczył minister rozwoju na konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie Re_Enter Ukraine w Łódzkiej SSE.

Koszty odbudowy Ukrainy

Jak dodał, z szacunków przedstawionych przez Ukrainę na konferencji w Lugano wynika, że koszty odbudowy tego kraju po wojnie wyniosą ok. 750 mld dolarów. - To wartość, która przekracza trzykrotnie nasze roczne możliwości eksportowe. Skala, która powoduje, że nawet małe firmy powinny mieć szansę uczestniczenia - nawet jako kooperant - w odbudowie Ukrainy - wyjaśnił.

Podczas spotkania w ŁSSE powitano pierwszego ukraińskiego inwestora - to firma Nowopak, specjalizująca się w produkcji metalowych opakowań. Ukraiński inwestor o rozszerzeniu działalności na rynek polski myślał od dłuższego czasu, natomiast wojna przyspieszyła tę decyzję, bowiem jego główny zakład jest położony blisko granicy z Rosją i prowadzenie działalności jest obecnie bardzo utrudnione. Nowopak inwestuje ponad 20 mln zł w halę produkcyjną w Ozorkowie, w której będzie wytwarzał opakowania metalowe.

Ukraińskie firmy w Polsce

- Niestabilna sytuacja sprawia, że Polska staje się miejscem, w którym firmy ukraińskie chcą lokować swój biznes. To co wydarzyło się w lutym i marcu - czyli otwarcie serc Polaków na przyjęcie uchodźców - teraz przekłada się na biznes i relacje handlowe w każdym wymiarze - eksport, inwestycje ukraińskie w Polsce, zatrudnianie Ukraińców, ale też kooperacja zagranicą - zauważył Buda.

O działaniu na polskim rynku opowiedział także Oleg Syarkowycz - członek rady nadzorczej Farmak, który jest największym koncernem farmaceutycznym w Ukrainie. Jego firma jest obecna na polskim rynku od 7 lat - zaczęła od wykupienia małego przedsiębiorstwa w Łodzi, a produkuje m.in. leki znajdujące się już na polskiej liście refundacyjnej.

Czytaj także:

- Polska już od dawna jest jednym z najlepszych miejsc do rozwijania biznesu dla firm ukraińskich. Polska stworzyła wielopoziomowy ekosystem inwestycyjny, czyli ciągły rozwój gospodarczy kraju, promowanie inwestycji przez państwo, warszawska giełda papierów wartościowych i wiele innych mechanizmów, to wszystko działa bardzo sprawnie. W branży farmaceutycznej, której jesteśmy przedstawicielami, ważne są inwestycje i nowe technologie. W Polsce jest dużo startupów, które tworzą potencjał do rozwoju - zaznaczył przedsiębiorca.

Jak zauważył prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik, w polskich specjalnych strefach ekonomicznych nie ma inwestorów z Litwy, Łotwy, Estonii czy Białorusi, są natomiast z Ukrainy.

PAP/IAR, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej